21+

21+

Προκριματικά Μουντιάλ: «Αγκαλιά» με την πρωτιά η Γαλλία, ψάχνει θαύμα η Ολλανδία

8/10/2017 00:31
Με ωραίο γκολ του Ματουιντί, η Γαλλία πέρασε με 1-0 από την έδρα της Βουλγαρίας και καλείται απλά να νικήσει την Λευκορωσία στην έδρα της για να πάει… Ρωσία. Ψάχνει θαύμα για την 2η θέση η Ολλανδία, 3-1 τους Λευκορώσους.

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία-σοκ με το Λουξεμβούργο (0-0) η Γαλλία επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, νικώντας με 1-0 την Βουλγαρία στη Σόφια. Οι «τρικολόρ» πέρασαν ξανά στο +1 από την 2η Σουηδία και θέλουν απλά τη νίκη στην έδρα τους κόντρα στην Λευκορωσία για να «σφραγίσουν» την πρόκριση στα τελικά της Ρωσίας.Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 3ο λεπτό ο Ματουιντί, σκοράροντας με όμορφο τελείωμα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή. Η Γαλλία έχασε με μυϊκό τραυματισμό τον Καντέ, ωστόσο διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και πέρασε στην κορυφή του ομίλου.

Νίκησε αλλά ψάχνει θαύμα η Ολλανδία

Την ίδια ώρα στο Μπόρισοφ, η Ολλανδία κέρδισε με 3-1 την Λευκορωσία, ωστόσο χρειάζεται νίκη με... 7-0 επί της Σουηδίας την τελευταία αγωνιστική στο Άμστερνταμ για να της «κλέψει» τη δεύτερη θέση του ομίλου στην ισοβαθμία.

Ο Ντάβι Πρόπερ άνοιξε το σκορ για τους «οράνιε» στο 24ο λεπτό, με την Λευκορωσία να απαντά στο 55’ με τον Μαξίμ Βολόντκο. Η Ολλανδία «φλέρταρε» με νέα απώλεια, ωστόσο στο 84’ ο Άριεν Ρόμπεν «έγραψε»
το 2-1 από την άσπρη βούλα του πέναλτι και στο 90+3’ ο Μέμφις Ντεπάι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Νωρίτερα, η Σουηδία διέλυσε με 8-0 το Λουξεμβούργο -παρά την επική πρόβλεψη του Ντικ Άντβοκατ- και φυσικά είναι το μεγάλο φαβορί για την 2η θέση.