21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Επιστροφή στις νίκες με τη βοήθεια του κόσμου του!

30/9/2017 20:24
Με δύο γρήγορα γκολ (11’ Μιχαήλ αυτ. 13’ Μολίνς) ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην κατάμεστη Λεωφόρο και πήρε βαθμολογική «ανάσα». «Εμείς θα σε κρατήσουμε Παναθηναϊκέ» το μήνυμα του κόσμου.

Με τους φίλους του Παναθηναϊκού να δίνουν βροντερό παρών στις δύσκολες ώρες που περνά ο σύλλογος, οι «πράσινοι» κέρδισαν με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο και έδειξαν ότι εντός γηπέδου υπάρχει σφυγμός.

Η ώθηση του κόσμου και η συνεχής στήριξη με συνθήματα, μετέφερε θετική αύρα στους παίκτες του «τριφυλλιού», οι οποίοι «καθάρισαν» τη νίκη πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών παιχνιδιού. Στο 11’, ο Χουλτ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Χίλιεμαρκ έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Μιχαήλ και κατέληξε στο βάθος της εστίας του ΠΑΣ Γιάννινα για το 1-0.Με την σέντρα οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα, ο Βιγιαφάνιες έφυγε στην κόντρα και λίγο πριν μπει στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μαυροπάνο. Ο Μολίνς ανέλαβε την εκτέλεση και άφησε «άγαλμα» τον Βελλίδη, «γράφοντας» το 2-0 στο 13ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την κατοχή, ωστόσο δεν κατάφερε να φτιάξει άλλη αξιόλογη φάση μέχρι το ημίχρονο. Στον αντίποδα, ο ΠΑΣ είχε να επιδείξει δύο καλά σουτ του Χαλκιαδάκη, με τον Βλαχοδήμο να διώχνει με γροθιές στο 24' και τον Μολέδο να παρεμβαίνει προ του Γερμανού πορτιέρο στο 44'.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη, δημιούργησαν ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν σ’ ένα τρίτο γκολ. Στο 56’ ο Βιγιαφάνιες έστρωσε μέσα στην περιοχή για τον Μολέδο, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου ήταν πολύ δυνατό και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Λουντ συνεργάστηκε ωραία με τον Χουλτ και έστρωσε στον Χίλιεμαρκ, το τελείωμα του οποίου όμως δεν ήταν καλό και δεν βρήκε στόχο. Στο 67’ ο Λουντ τροφοδότησε αυτή τη φορά τον Μολίνς, όμως ο Σουηδός δεν κατάφερε να νικήσει τον Βελλίδη, που έδιωξε σε κόρνερ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού, ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε μέτρα και έψαξε ένα γκολ γα να φέρει το σκορ στα ίσια, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Βλαχοδήμου. Το 2-0 έμεινε ως το φινάλε και ο Παναθηναϊκός πήρε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.