21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: «Πάγωσε» στη Μόσχα η Λίβερπουλ, κορυφή η Σεβίλλη

27/9/2017 00:16
Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Σπαρτάκ στο Μόσχα και έμεινε χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές. Έπιασε κορυφή η Σεβίλλη, 3-0 την Μάριμπορ με χατ-τρικ του Μπεν Γιεντέρ.

Μετά το ισόπαλο 2-2 με την Σεβίλλη στο «Άνφιλντ», η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στον όμιλο, μένοντας στο 1-1 με την Σπαρτάκ στη Μόσχα.

Ο Γιούργκεν Κλοπ έριξε για πρώτη φορά στη βασική ενδεκάδα τους Κουτίνιο, Μανέ, Σαλάχ και Φιρμίνο, όμως αυτή που κατάφερε να προηγηθεί ήταν η Σπαρτάκ, χάρη σε απευθείας φάουλ του Φερνάντο στο 23’.Οι «κόκκινοι» βρέθηκαν πίσω κόντρα στη ροή, όμως στο 31’ έφεραν το σκορ στα ίσια χάρη σε όμορφο τελείωμα του Κουτίνιο. Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ πίεσε ασφυχτικά για το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 39’ ο Φιρμίνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Κουπέτοφ, ενώ ο Στάριτζ σπατάλησε δύο μεγάλες φάσεις (87’, 89’) για να χριστεί σκόρερ. Στις καθυστερήσεις ο αναπληρωματικός πορτιέρο, Σελίκοφ έδιωξε με το ένα χέρι την κοντινή κεφαλιά του Σαλαχ, κρατώντας το 1-1 ως το φινάλε.

Έπιασε κορυφή η Σεβίλλη

Με τον Μπεν Γιεντέρ να σημειώνει χατ-τρικ η Σεβίλλη κέρδισε με 3-0 την Μάριμπορ και έπιασε κορυφή στον όμιλο, όντας στο +2 από Λίβερπουλ και Σπαρτάκ.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Ανδαλουσιανούς ήταν ο Μπεν Γιεντέρ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, το πρώτο του σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Ο Γάλλος άσος άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, ύστερα από ωραία ενέργεια του Κορέα, ενώ στο 38’ έκανε το 2-0 με διαγώνιο πλασέ.

Η Μάριμπορ δεν κατάφερε να απαντήσει και στο 83’ ο Μπεν Γιεντέρ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα του πέναλτι.