21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: «Καθάρισε» με Λακαζέτ η Άρσεναλ

26/9/2017 00:50
Με δύο γκολ του Λακαζέτ, η Άρσεναλ κέρδισε με 2-0 την Γουέστ Μπρομ στο «Έμιρειτς» και έφτασε τις 10 σερί νίκες στην έδρα της σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Η Άρσεναλ επικράτησε με 2-0 της Γουέστ Μπρομ στο «Έμιρειτς» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά το 0-0 με την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 8ο λεπτό φωνάζουν δικαιολογημένα για πέναλτι σε ανατροπή του Μουστάφι στον Ροντρίγκες. Ο παίκτης των «μπάγκις» σηκώθηκε και στη συνέχεια σημάδεψε το δοκάρι του Τσεχ.Η Γουέστ Μπρομ πατούσε πολύ καλά στο παιχνίδι όμως στο 20’ βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν μετά από εκπληκτική επέμβαση του Φόστερ σε εκτέλεση φάουλ του Σάντσες, ο Λακαζέτ με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 36’ ο Σάντσες είχε νέα καλή στιγμή με απευθείας φάουλ για να χριστεί σκόρερ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι. Η συνέχεια άνηκε στην Γουέστ Μπρομ, καθώς στο 38’ ο Μονρεάλ έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Ροντρίγκες, ενώ στις καθυστερήσεις Μπάρι και Ροντρίγκες δεν κατάφεραν να σπρώξουν τη μπάλα στην κενή εστία.

Στην επανάληψη, η Άρσεναλ έκλεισε τους χώρους και στο 67’ «κλείδωσε» τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λακαζέτ. Ο Γάλλος επιθετικός είχε μεγάλη ευκαιρία για χατ-τρικ στο 71’, ενώ στο 86’ ο Φόστερ έδιωξε με το πόδι το σουτ του Ράμσεϊ. Το 2-0 έμεινε ως το φινάλε και η Άρσεναλ ανέβηκε στην 7η θέση με 10 βαθμούς, δύο περισσότερους από την αντίπαλο της.

Στα αξιοσημείωτα πως ο Γκάρεθ Μπάρι έφτασε τις 633 συμμετοχές στην Πρέμιερ Λιγκ και έγινε αυτόματα ο ρέκορντμαν συμμετοχών στη Λίγκα, ξεπερνώντας τον Ράιαν Γκίγκς!