21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ανατροπή με «χρυσές αλλαγές» η Μπαρτσελόνα

16/9/2017 19:16
Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Χετάφε, ωστόσο οι «χρυσές» αλλαγές (Σουάρεθ, Παουλίνιο) του Ερνέστο Βαλβέρδε έκαναν την ανατροπή (2-1), επιτρέποντας στους Καταλανούς να κάνουν το «4 στα 4» στο πρωτάθλημα. Αποχώρησε τραυματίας ο Ντεμπελέ.

Η Μπαρτσελόνα «φλέρταρε» με την πρώτη της βαθμολογική απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο τα γκολ των Σουάρεθ και Παουλίνιο επέτρεψαν στους Καταλανούς να φύγουν με το «διπλό (2-1) από την έδρα της Χετάφε και να κάνουν το «4 στα 4» στο πρωτάθλημα.Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε φλύαρη υπεροχή στο ξεκίνημα και στο 16’ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ. Μετά από σέντρα του Σιμπασάκι, ο Πικέ έκανε λανθασμένη απομάκρυνση, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι. Μάλιστα ο Μολίνα από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να παρέμβει στη μπάλα και να σκοράρει σε κενή εστία.

Λίγα λεπτά μετά (24’) ο Ντεμπελέ ένιωσε ενόχληση στον οπίσθιο μηριαίο και έδωσε τη θέση του στον Ντεουλοφέου. Το παιχνίδι στράβωσε ακόμα περισσότερο για την Μπαρτσελόνα, αφού στο 39’ ο Σιμπασάκι «έγραψε» το 1-0 με τρομερό βολέ στην κίνηση, ύστερα από απομάκρυνση της άμυνας των Καταλανών.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να απαντήσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με απευθείας φάουλ του Μέσι, όμως ο Γκουαΐτα απογειώθηκε και έδιωξε με τα δύο χέρια σε κόρνερ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Βαλβέρδε έβαλε τον Ντένις Σουάρεθ αντί του Ινιέστα και ο Ισπανός τον δικαίωσε στο 62’, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 70’ η Μπαρτσελόνα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σουάρες και δώδεκα λεπτά μετά (82’) η Χετάφε «άγγιξε» το 2-1 έχοντας δοκάρι σε σουτ του Αρανμπάρι. Οι Καταλανοί γλίτωσαν το γκολ χάρη στην παρέμβαση του Ράκιτιτς στο σουτ και δύο λεπτά μετά (84’) ο νεοεισελθόντας Παουλίνιο ολοκλήρωσε την ανατροπή με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Το 2-1 έμεινε ως το φινάλε και η Μπαρτσελόνα πέρασε μόνη πρώτη στην κορυφή με 4 νίκες μετά από ισάριθμες αγωνιστικές.