21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Πρώτος βαθμός για ΑΕΛ και Αστέρα

29/8/2017 01:32
ΑΕΛ και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στη Λάρισα και μοιράστηκαν τον πρώτο τους βαθμό στην Σούπερ Λιγκ. Μάσα (59’ πεν.) και Ναζλίδης (71’) οι σκόρερ, μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν για ένα δεύτερο γκολ στο φινάλε.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Αστέρα Τρίπολης στην Λάρισα. Μετά από ένα «φτωχό» πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό στην επανάληψη, έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν την νίκη, με το 1-1 όμως να μένει ως το φινάλε.Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου ήταν πολύ κακός και δεν βοήθησε τους παίκτες των δύο ομάδων, με το πρώτο μέρος να περνάει χωρίς ιδιαίτερες αξιόλογες φάσεις. Αντίθετα, το δεύτερο μέρος είχε πολύ καλό ρυθμό, με την ΑΕΛ να μπαίνει καλύτερα και να απειλεί πρώτη με σέντρα-σουτ του Ντέλετιτς (56’), που έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να προηγηθεί στο 58’. Μετά από σέντρα του Γιαννούλη ο Ζίζιτς έκανε χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή να δίνει σωστά πέναλτι. Ο Μάσα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για την ομάδα του Στάικου Βεργέτη.

Η είσοδος του Περόνε έδωσε επιθετική πνοή στην ΑΕΛ, η οποία στο 71’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Γκόλιας πήρε την μπάλα και έδωσε ωραία στον Περόνε, αυτός έστρωσε στον Ναζλίδη, που με πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Τρία λεπτά μετά (74’) οι «βυσσινί» «άγγιξαν» την ανατροπή με τον Περόνε, ο οποίος αστόχησε με βολέ στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Η απάντηση του Αστέρα ήρθε στο 85’, όταν μετά από αντεπίθεση, ο Μάσα βγήκε απέναντι από τον Μπόζοβιτς, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της ΑΕΛ. Δύο λεπτά αργότερα (87’) ο Πασαλίδης έσωσε τους Αρκάδες από σίγουρο γκολ, όταν μετά από φάση διαρκείας έδιωξε την μπάλα, πριν προλάβει να σουτάρει ο Γιαννιτσάνης. Το 1-1 έμεινε τελικά ως το φινάλε και οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Γουάλας, Γκόλια, Ζίζιτς, Ναβάρο (79' Γιαννιτσάνης), Αντονι, Λεοζίνιο, Ντέλετιτς, Κριζμάν (46' Ναβάρο), Αγκάνοβιτς (69' Περόνε), Ναζλίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Αθανασιάδης, Ιγκορ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς (62' Κυριακόπουλος), Μαντιντά (71' Ισνάλδο), Μάσα (90' Ντουντού), Μανιάς.