21+

21+

Σέριε Α: Μεγάλη ανατροπή για Γιουβέντους με σούπερ Ντιμπάλα

26/8/2017 21:11
Η Γιουβέντους βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 7’ κόντρα στη Τζένοα, ωστόσο με χατ-τρικ του Ντιμπάλα, έκανε την μεγάλη ανατροπή (4-2) στη Γένοβα και διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα.

Έστω και δύσκολα, η Γιουβέντους έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 4-2 της Τζένοα στη Γένοβα. Η «Γηραιά Κυρία» μετρούσε δύο ήττες στις τρεις τελευταίες επισκέψεις της στο «Λουίτζι Φεράρις», ωστόσο ο Ντιμπάλα την πήρε από το χέρι και με τρία γκολ, χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο.Το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφού στο 7’ ο πίνακας του σκορ έγραφε ήδη 2-0 υπέρ της Τζένοα. Είχαν περάσει μόλις 18 δευτερόλεπτα, όταν ο Πιάνιτς με το γρηγορότερο αυτογκόλ στην ιστορία της Σέριε Α έβαλε την Τζένοα μπροστά στο σκορ, ενώ στο 7’ ο Γκαλαμπίνοφ διπλασίασε το προβάδισμα των Γενοβέζων από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Η παράβαση δόθηκε μέσω χρήσης του VAR και το αξιοσημείωτο είναι ότι ο διαιτητής δεν είδε ότι υπήρχε οφσάιντ των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της φάσης. Η Γιουβέντους δεν πτοήθηκε αφού στο 14’ μείωσε σε 2-1 με κοντινό πλασέ του Ντιμπάλα, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου ο Αργεντινός ισοφάρισε σε 2-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, το οποίο δόθηκε -και αυτό- μέσω χρήσης του VAR.

Η Γιουβέντους ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 61ο λεπτό, με τον Κουαδράδο να αξιοποιεί ασίστ του Μάντζουκιτς για το 3-2 των φιλοξενούμενων. Η Τζένοα κέρδισε μέτρα στο ματς και στο 83’ είχε καλή στιγμή με σουτ του Παλαντίνο, το οποίο «έβγαλε» ο Μπουφόν. Η Γιουβέντους διαφύλαξε το υπέρ της σκορ και στις καθυστερήσεις «σφράγισε» τη νίκη, όταν ο Ντιμπάλα χόρεψε την αντίπαλη άμυνα και με αριστερό συρτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.