21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Με το… δεξί η Τότεναμ

13/8/2017 17:46
Η Τότεναμ τα έβρισκε «σκούρα» κόντρα στην νεοφώτιστη Νιούκαστλ, ωστόσο η ανόητη αποβολή του Σέλβι (48’) άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη (2-0) στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Άλι (61’) και Ντέιβις (70’) οι σκόρερ, δύο ασίστ ο Έρικσεν.

Με το… δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Τότεναμ. Οι «πετεινοί» πέρασαν με 2-0 από την έδρα της Νιούκαστλ και πλέον ετοιμάζονται για το εντός έδρας ντέρμπι με την Τσέλσι την ερχόμενη Κυριακή (20/8).

Οι νεοφώτιστοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο, παρότι ο Ράφα Μπενίτεθ υποχρεώθηκε σε δύο αναγκαστικές αλλαγές αμυντικών (Ντάμετ, Λασέλ) στο ξεκίνημα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς αξιόλογες φάσεις, ώσπου στο ξεκίνημα της επανάληψης (48’) ο Σέλβι πάτησε το πόδι του πεσμένου στο χορτάρι Άλι και είδε απευθείας κόκκινη κάρτα.Η Τότεναμ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και «καθάρισε» τη νίκη με δύο γκολ σε εννέα λεπτά. Στο 61’ ο Έρικσεν έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Άλι, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-0. Στο 69’ ήταν η σειρά του Ντέιβις να εκμεταλλευτεί την ασίστ του Έρικσεν, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 ύστερα από όμορφη συνεργασία των φιλοξενούμενων.