21+

21+

Νίκησε τις… ρεζέρβες του ΠΑΟΚ η Λαμία

9/8/2017 22:22
Με γκολ του Τσούκαλου στο 89’ η Λαμία κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΟΚ σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Τούμπα κεκλεισμένων των θυρών. Με αρκετούς νέους παρατάχθηκε ο «Δικέφαλος», καλά δείγματα από τους νεοφώτιστους.

Την ευκαιρία να δει αγωνιζόμενους παίκτες που μέχρι και σήμερα δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής είχε ο Αλεξάνταρ Στανόγιεβιτς, με τον ΠΑΟΚ όμως να γνωρίζει φιλική ήττα με 1-0 από την Λαμία.

Οι νεοφώτιστοι είχαν δύο στιγμές για να προηγηθούν από νωρίς στο πρώτο μέρος. Στο 7’ το σουτ του Βουό πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Βίτι στο 13’.Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του μετά το πρώτο 20λεπτο και είχε δύο καλές στιγμές για να προηγηθεί. Στο 23’ ο Πέλκας έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Κλάους όμως το πλασέ του αποκρούστηκε στη γραμμή. Ένα λεπτό μετά, ο Κουλούρης επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά.

Αυτές ήταν οι μοναδικές φάσεις του «Δικεφάλου» στο πρώτο μέρος, με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν μέτριο πρόσωπο, κάτι που δικαιολογείται από την πειραματική ενδεκάδα που χρησιμοποίησε ο Στανόγεβιτς. Από την πλευρά της η Λαμία έδειξε καλά στοιχεία και στο 31’ είχε ακόμα μια καλή στιγμή για να προηγηθεί, με το σουτ του Βουό να περνά ελάχιστα άουτ.

Πολύ κακός ο ρυθμός στην επανάληψη, αφού με εξαίρεση μια καλή κεφαλιά του Αναστασιάδη (48’), καμία ομάδα δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις. Όλα αυτά μέχρι το 89’, όταν και η Λαμία με γκολ του Τσούκαλου με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Καραγιάννη, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0.

ΠΑΟΚ (Αλεξάνταρ Στανόγιεβιτς): Πασχαλάκης (60' Σιαμπάνης), Πούγγουρας, Δημητρίου, Κωνσταντινίδης, Τσαούσης, Κάτσε, Χατζηδίμπας, Λημνιός (77' Τζοβάρας), Πέλκας (83' Δημητριάδης), Αθανασιάδης (70' Γκαργκαλατζίδης), Κουλούρης.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκολής (46' Καραγιάννης), Παντελιάδης (60' Φράγκος), Μπλάζιτς (60' Βάντερσον), Όμο (76' Λινάρδος), Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα (60' Παπαργυρίου), Βουό (76' Τσούκαλος), Πίτι (46' Μπουλούλης).