21+

21+

Euro U19: Το σήκωσε η Αγγλία

15/7/2017 22:58
Η Εθνική Νέων της Αγγλίας κέρδισε με 2-1 την αντίστοιχη της Πορτογαλίας και κατέκτησε το Euro U19 για 10η φορά στην ιστορία της, πιάνοντας στην κορυφή των κατακτήσεων την Ισπανία.

Μετά την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20, η Αγγλία κέρδισε και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U19. Τα «λιονταράκια» επικράτησαν με 2-1 της Πορτογαλίας και σήκωσαν την κούπα για 10η φορά στην ιστορία τους και πρώτη μετά το 1993.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η Αγγλία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σάλιμαν (50’), ο οποίος έπιασε στον… ύπνο την πορτογαλική άμυνα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάουντ που κατέληξε στο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα (56’), η Πορτογαλία ισοφάρισε σε 1-1 με αυτογκόλ του Στέρλινγκ, όμως στο 68’, ο Νμέτσα εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μάουντ και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.