21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Επιστροφή στις νίκες και +7 η Τσέλσι

25/4/2017 23:54
Με πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Κόστα (2 γκολ, 1 ασίστ) η Τσέλσι κέρδισε με 4-2 την Σαουθάμπτον στην Πρέμιερ Λιγκ και ξέφυγε προσωρινά με +7 από την 2η Τότεναμ, που δοκιμάζεται αύριο (26/4) στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας.

Ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε η Τσέλσι. Μετά τη νίκη με 4-2 απέναντι στην Τότεναμ για τον ημιτελικό του Κυπέλλου, οι «μπλε» κέρδισαν με το ίδιο σκορ την Σαουθάμπτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ξεκίνησε ιδανικά το ματς, παίρνοντας προβάδισμα από το 5ο λεπτό χάρη σε ωραίο τελείωμα του Αζάρ μέσα από την περιοχή. Ο Βέλγος είχε χαμένο τετ-α-τετ στον 17’ για το 2-0 και στο 24’ ένας πρώην «μπλε», ο Οριόλ Ρομέου, ισοφάρισε το σκορ σε 1-1, εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων. Μάλιστα, αυτό ήταν το 11ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος που η Τσέλσι δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Οι «μπλε» πίεσαν για να ξαναπάρουν το προβάδισμα και τα κατάφεραν στο φινάλε του ημιχρόνου (45+1’) με δυνατή κεφαλιά του Κέιχιλ. Στο 54’ ο Ντιέγκο Κόστα σκόραρε με τον ίδιο τρόπο και πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά από ενάμιση μήνα. Την ασίστ μοίρασε ο Φάμπρεγκας, ο οποίος έφτασε τις 103 στην Πρέμιερ και ξεπέρασε τον Φράνκ Λάμπαρντ στην 2η θέση της λίστας όλων των εποχών (πρώτος ο Γκίγκς με 162).

Στα επόμενα λεπτά η Σαουθάμπτον κέρδισε μέτρα και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς ωστόσο η Τσέλσι διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και λίγο πριν το φινάλε πέτυχε άλλο ένα γκολ. Στο 89’ ο Ντιέγκο Κόστα έπαιξε το «ένα-δύο» με Αζάρ και Πέδρο και με ωραίο τελείωμα «έγραψε» το 4-1, πετυχαίνοντας το ωραιότερο γκολ της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφερε η Σαουθάμπτον ήταν να μειώσει στο 90+4’ με κεφαλιά του Μπέρτραντ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.