21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: Η Γιουβέντους απέκλεισε την Μπαρτσελόνα

19/4/2017 23:48
Η Γιουβέντους αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη και σε συνδυασμό με το 3-0 του Τορίνο, προκρίθηκε στα ημιτελικά για 12η φορά.

Ρεβάνς για την ήττα στον τελικό του 2015 πήρε η Γιουβέντους. Το 3-0 του πρώτου αγώνα στην Ιταλία αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Μπαρτσελόνα και το τελικό 0-0 των δύο ομάδων στο «Καμπ Νου» επέτρεψε στη «Γηραιά Κυρία» να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε χρειάζονταν τρία γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο η Γιουβέντους δεν έδειξε διατεθειμένη να την… πατήσει όπως η Παρί Σεν Ζερμέν. Μάλιστα, η «Γηραιά Κυρία» είχε τις πρώτες καλές στιγμές, με το σουτ του Ιγκουαΐν να περνά λίγο άουτ στο 13', ενώ στο 15' ο Πικέ σταμάτησε σωτήρια τον Κουαδράδο.Η πρώτη μεγάλη φάση για την Μπαρτσελόνα ήρθε στο 19’, με τον Μέσι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία των Καταλανών. Στο 31’ ο Μπουφόν σταμάτησε το σουτ του Αργεντινού, ο οποίος εν συνεχεία πήρε το ριμπάουντ, όμως δεν κατάφερε να σημάδεψε σωστά. Η Γιουβέντους κράτησε το μηδέν και στο 38’ είχε «χρυσή» ευκαιρία για το 1-0, με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει την προσπάθεια του Ιγκουαΐν, ο οποίος δεν κατάφερε να πιάσει καλά τη μπάλα έπειτα από γέμισμα του Πιάνιτς.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (49’), η Γιουβέντους είχε νέα καλή στιγμή με διαγώνιο σουτ του Κουαδράδο, το οποίο έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Ακολούθησαν δύο άστοχα σουτ του Μέσι (52’, 56’) και στο 63’ ο Τερ Στέγκεν έδιωξε δύσκολα το ψηλοκρεμαστό σουτ του Πιάνιτς. Τρία λεπτά μετά η Μπαρτσελόνα «άγγιξε» το γκολ, όταν μετά από κόρνερ, ο Μπουφόν έχασε τη μπάλα όμως ο Μέσι δεν κατάφερε να ευστοχήσει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ρομπέρτο στο 69’, στην τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να βρει ένα γκολ και να μπει στο κόλπο της πρόκρισης, με αποτέλεσμα το τελευταίο τέταρτο να περάσει δίχως ιδιαίτερο πρόβλημα για την Γιουβέντους. Το 0-0 έμεινε ως το φινάλε και η «Γηραιά Κυρία» «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά.