21+

21+

Γιουρόπα Λιγκ: Προβάδισμα για Γιουνάιτεντ, Άγιαξ και Θέλτα

13/4/2017 23:59
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφαρίστηκε στο 88’ από την Άντερλεχτ, ωστόσο το τελικό 1-1 στις Βρυξέλλες της δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Με το ένα πόδι στους «4» ο Άγιαξ (2-0 τη Σάλκε), ματσάρα στο Βίγκο (νίκη της Θέλτα με 3-2 επί της Γκενκ).

Την ευκαιρία να «καθαρίσει» από σήμερα (13/4) την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ έχασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι», αν και ανώτεροι, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Όλντ Τράφορντ».Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε δοκάρι στο 17’ με τον Λίνγκαρντ και πήρε το προβάδισμα στο 36’ με εύστοχο πλασέ του Μχιταριάν. Η Γιουνάιτεντ είχε την υπεροχή αλλά δεν πέτυχε δεύτερο γκολ, με τον γκολκίπερ των Βέλγων να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Πογκμπά στο 83’. Μάλιστα, τρία λεπτά μετά, η Άντερλεχτ έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ντεντόνκερ, αποκτώντας περισσότερες ελπίδες ενόψει της ρεβάνς, όπου βέβαια οι «κόκκινοι διάβολοι» έχουν τον πρώτο λόγο.

Σημαντικό προβάδισμα ο Άγιαξ, με ανατροπή η Θέλτα

Ο Άγιαξ κέρδισε με 2-0 την Σάλκε στο Άμστερνταμ και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Γερμανία. Ο «Αίαντας» πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Κλάασεν, ενώ στο 32’ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Σάντσες για ένα δεύτερο γκολ.

Το 2-0 ήρθε στο ξεκίνημα της επανάληψης (52’) με σουτ στην κίνηση από τον Κλάασεν, ο οποίος πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα. Στο 78’ οι Ολλανδοί είχαν νέο δοκάρι με σουτ από τον Φαν ντε Μπικ, ενώ στο 79’ ο Φέρμαν έδιωξε την κεφαλιά του Φιρχέφερ, κρατώντας το 2-0 ως το φινάλε.

Από την άλλη, η Θέλτα κέρδισε με ανατροπή (3-2) την Γκενκ στην Ισπανία και απέκτησε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση, η οποία θα κριθεί στη ρεβάνς του Βελγίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 10’ με κεφαλιά του Μπούτιους, όμως η αντίδραση των Ισπανών ήταν άμεση. Στο 15’ ο Σίστο ισοφάρισε σε 1-1 με άψογο πλασέ, ενώ στο 17’ ο Άσπας ολοκλήρωσε την ανατροπή, βάζοντας μπροστά στο σκορ τη Θέλτα.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 39’ με ωραίο σουτ του Γκουϊντέτι, όμως στο 67’ η Γκενκ επέστρεψε στο ματς, μειώνοντας σε 3-2 με κεφαλιά του Μπουφέλ. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, το οποίο αφήνει τα πάντα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς.