21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Άνετο απόγευμα για Γιουνάιτεντ

9/4/2017 18:23
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Σάντερλαντ και παρέμεινε στο κυνήγι της τετράδας, εν αντιθέσει με την αντίπαλο της, η οποία χρειάζεται κάτι παραπάνω από θαύμα για να γλιτώσει τον υποβιβασμό. Ιμπραΐμοβιτς (30’), Μχιταριάν (46’) και Ράσφορντ (89’) οι σκόρερ, αποβλήθηκε ο Λάρσον (43’).

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Στάδιο του Φωτός». Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με 3-0 της ουραγού Σάντερλαντ και παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα (στο -6 από τη Λίβερπουλ με δύο ματς λιγότερα και στο -4 από τη Σίτι με ένα ματς λιγότερο). Αντίθετα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες μετράει μόλις μια νίκη στα τελευταία 14 παιχνίδια πρωταθλήματος, έχει να σκοράρει πάνω από 10 ώρες και πλέον βρίσκεται 10 βαθμούς κάτω από τις ασφαλείς θέσεις.Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε την υπεροχή και πήρε το προβάδισμα στο 30ο λεπτό με εκπληκτικό γυριστό σουτ του Ιμπραΐμοβιτς από το ύψος της περιοχής. Η Σάντερλαντ θα μπορούσε να απαντήσει στο 40’ με γυριστό του Ανιτσέμπε, ωστόσο ο Ρομέρο κράτησε το μηδέν και τα πάντα τελείωσαν τρία λεπτά αργότερα λόγω αυστηρής απευθείας κόκκινης του Λάρσον, ο οποίος αποβλήθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (46’) ο Μχιταριάν «κλείδωσε» τη νίκη με ωραίο διαγώνιο σουτ, ενώ στο 89’ ο Ράσφορντ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.