21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: 6x6 με τεσσάρα η Τότεναμ

8/4/2017 16:53
Με πρωταγωνιστή τον Σον (2 γκολ, 2 δοκάρια), η Τότεναμ διέλυσε με 4-0 την Γουότφορντ, έφτασε τις 6 σερί νίκες και μείωσε προσωρινά στο -4 τη διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι. Εκπληκτικό γκολ από Άλι, επέστρεψε ο Κέιν.

Με τρία γκολ σε εννέα λεπτά, η Τότεναμ ισοπέδωσε με 4-0 την Γουότφορντ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και ενέτεινε περισσότερο την πίεση στην Τσέλσι (δοκιμάζεται στην έδρα της Μπόρνμουθ), μειώνοντας τη μεταξύ τους διαφορά στους 4 βαθμούς.

Οι «πετεινοί» ξεκίνησαν ορεξάτα, έχοντας δοκάρι στο 7ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Σον, ενώ δύο λεπτά μετά ο Γκόμες έδιωξε σωτήρια το σουτ του Γιάνσεν. Η απάντηση της Γουότφορντ ήρθε στο 11’ με κοντινό σουτ του Κάθκαρτ, το οποίο πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 19’ η Τότεναμ είχε δεύτερο δοκάρι με κοντινή προσπάθεια του Γιάνσεν.Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 33’, με τον Άλι να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ με φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή. Έξι λεπτά μετά, ο Ντάιερ «έγραψε» το 2-0 με εξαιρετικό τελείωμα από το ημικύκλιο, ενώ στο 44’ ο Σον «καθάρισε» την υπόθεση νίκη με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Ο Νοτιοκορεάτης, με κοντινό πλασέ, πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα στο ξεκίνημα της επανάληψης (55’), ενώ στο 61’ ο Ποκετίνο έριξε στο ματς τον Χάρι Κέιν, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του στον αστράγαλο στις 12 Μαρτίου.

Η Τότεναμ κατέβασε ταχύτητα, ωστόσο είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Στο 81’ ο Κέιν έδωσε έτοιμο γκολ στον Σον, όμως αυτός αστόχησε απέναντι από τον Γκόμες, ενώ στο 84’ ο Νοτιοκορεάτης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας άλλη μια ευκαιρία για χατ-τρικ. Το 4-0 έμεινε τελικά ως το φινάλε, αφού στις καθυστερήσεις ο Κέιν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, το 4ο για την Τότεναμ στο ματς!