21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ξανά στην κορυφή η Ρεάλ

12/2/2017 00:00
Χωρίς να κλέψει τις εντυπώσεις, η Ρεάλ πέρασε με 3-1 από την έδρα της Οσασούνα και ανέβηκε ξανά πρώτη στη βαθμολογία. Ρονάλντο (24’), Ίσκο (62’) και Βάθκεθ (90+3’) τα γκολ της «βασίλισσας», ισοφάρισε προσωρινά ο Σέρχιο Λεόν (33’).

Η Οσασούνα έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ, αλλά η «βασίλισσα» πέρασε με 3-1 από τη Παμπλόνα και επέστρεψε στην κορυφή, όντας στο +1 από την Μπαρτσελόνα με δύο παιχνίδια λιγότερα.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά στο 15’ έχασαν με σοβαρό τραυματισμό τον Μπονίν, ο οποίος αποχώρησε με φορείο, έχοντας υποστεί πιθανότατα κνήμης και περόνης! Η Ρεάλ δεν είχε απειλήσει με αξιώσεις μέχρι το 24’ όταν και άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο, έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπενζεμά.Η Οσασούνα όμως δεν πτοήθηκε και στο 33’ έφερε το σκορ στα ίσα με ωραίο τελείωμα του Σέρχιο Λεόν, ο οποίος έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ρεάλ. Η ομάδα του Ζιντάν θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα (35’) όμως ο Σίριγκου με εξαιρετική επέμβαση σταμάτησε τον Μπενζεμά μέσα από την μικρή περιοχή.

Η πίεση ψηλά απ’ τους παίκτες της Οσασούνα δυσκόλευε την ανάπτυξη της Ρεάλ και στο 48’ χρειάστηκε η απόκρουση του Νάβας σε σουτ του Λεόν προκειμένου να μείνει το 1-1. Εννέα λεπτά μετά, η «βασίλισσα» έχασε με τραυματισμό τον Ντανίλο, ο οποίος αποχώρησε με φορείο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πατούσαν καλά στο ξεκίνημα της επανάληψης, ωστόσο –όπως και στο πρώτο μέρος- κατάφεραν να σκοράρουν με την πρώτη τους τελική στο στόχο. Στο 62’ ο Μπενζεμά έχασε τη μπάλα στην περιοχή, ωστόσο οι αμυντικοί της Οσασούνα δεν απομάκρυναν και ο Ίσκο με όμορφο πλασέ «έγραψε» το 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Ρεάλ έκανε σωστή διαχείριση, απείλησε σε δύο-τρεις περιπτώσεις με τρίτο γκολ και τελικά το πέτυχε στις καθυστερήσεις, «κλειδώνοντας» τη νίκη με σκαφτό σουτ του Βάθκεθ.