21+

21+

Μπουντεσλίγκα: Ανατροπή με «Λέβα» η Μπάγερν

21/1/2017 00:08
Με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι (το δεύτερο στο 90+1’) η Μπάγερν κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Φράιμπουργκ εκτός έδρας και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της για το 2017.

Έστω και δύσκολα, η Μπάγερν επικράτησε με 2-1 της Φράιμπουργκ και ξεκίνησε νικηφόρα στο πρωτάθλημα μετά τη χειμερινή διακοπή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν μετά από λάθος του Χούμελς, ο Χάμπερερ βρέθηκε σε θέση βολής και με εξαιρετικό τελείωμα «έγραψε» το 1-0. Η Μπάγερν έδειξε επηρεασμένη από τη διακοπή, ωστόσο στο 35’ κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσια με υπέροχο τελείωμα στην κίνηση από τον Λεβαντόφσκι.Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι «άγγιξε» την ανατροπή στο 55’ όμως ο γκολκίπερ της Φράιμπουργκ, Σβόλοφ έδιωξε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Ρόμπεν, κρατώντας το 1-1. Οι Βαυαροί δυσκολεύονταν να απειλήσουν με αξιώσεις και στο 84’ γλίτωσαν το 2-1, με το μακρινό σουτ του Φίλιπ να περνά δίπλα από το δοκάρι του Νόιερ. Τελικά τη λύση για την Μπάγερν έδωσε ξανά ο Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό να διαμορφώνει το τελικό 2-1 στις καθυστερήσεις με τρομερό… σεντερφορίσιο γκολ.