21+

21+

Κύπελλο Αγγλίας: Τεσσάρα πρόκρισης η Γιουνάιτεντ, έγραψε ιστορία ο Ρούνεϊ

7/1/2017 16:39
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε με 4-0 την Ρέντινγκ στο «Όλντ Τράφορντ» και εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκριση για τους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Δύο γκολ ο Ράσφορντ, έπιασε τον Τσάρλτον στην κορυφή των σκόρερ του συλλόγου ο Ρούνεϊ.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στην Ρέντινγκ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» διέλυσαν με 4-0 την ομάδα του Γιαπ Σταμ στο «Όλντ Τράφορντ» και μετά την Μάντσεστερ Σίτι έγιναν η δεύτερη χρονικά ομάδα που προκρίθηκε στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας.Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, ανοίγοντας το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Γουέιν Ρούνεϊ. Μ’ αυτό το γκολ ο Άγγλος επιθετικός έφτασε τα 249 γκολ με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έπιασε στην πρώτη θέση των σκόρερ του συλλόγου τον θρυλικό Σερ Μπόμπι Τσάρλτον!

Εφτά λεπτά μετά, ο Μαρσιάλ έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Ρούνεϊ και με ωραίο τελείωμα διπλασίασε το σκορ της ομάδας του, βάζοντας από νωρίς τέλος στην υπόθεση πρόκριση. Η Ρέντινγκ δεν κατάφερε να αντιδράσει και στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ με τον Ράσφορντ (75’, 79’).