21+

21+

Μπουντεσλίγκα: «Διπλό» κορυφής για Λειψία

19/11/2016 02:04
Συνεχίζει να… τρελαίνει κόσμο η Λειψία. Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Λεβερκούζεν, η ομάδα του Ραλφ Χάσενχιλτ έφυγε με τη νίκη (3-2) από τη «Μπάι Αρίνα» και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την πορεία της Λέστερ στην περσινή Πρέμιερ Λιγκ αρχίζει να θυμίζει η Λειψία. Οι νεοφώτιστοι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ από την Λεβερκούζεν, είδαν τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι για το 3-1 και τελικά έφεραν… τούμπα το ματς (3-2), φεύγοντας με μεγάλο «διπλό» από τη «Μπάι Αρίνα». Η Λειψία βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην κορυφή της βαθμολογίας με +3 από την Μπάγερν (παίζει εκτός με την Νόρτμουντ) και συνεχίζει το αήττητο, μετρώντας έξι σερί νίκες στην Μπουντεσλίγκα.Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Κάμπλ, όμως στο 4’ ο Μπαουμγκάρντλινγκερ σημείωσε αυτογκόλ, επαναφέροντας τις ισορροπίες στο σκορ. Οι «ασπιρίνες» ξαναπήραν το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Μπραντ «γράφει» το 2-1 με εξαιρετικό τελείωμα, έπειτα από τρομερή ασίστ του Τσαλχάνογλου.

Στο 53’ η Λεβερκούζεν είχε «χρυσή» ευκαιρία για το 3-1, όμως ο Τσαλχάνογλου δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκουλάσκι από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Η Λειψία έμεινε στο ματς και στο 67’ έφερε το σκορ στα ίσια με τρομερό μακρινό σουτ του Φόρσμπεργκ στην αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο χαμένα τετ-α-τετ για να φέρουν τούμπα το ματς ώσπου στο 81’ ο Ορμπάν με σκαστή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2, χαρίζοντας στη Λειψία την 6η σερί νίκη της.