21+

21+

Σέριε Α: Τεσσάρα η Γιουβέντους, σε απόσταση «αναπνοής» η Ρόμα

27/10/2016 01:14
Η Γιουβέντους επέστρεψε με… στυλ στα νικηφόρα αποτελέσματα, διαλύοντας με 4-1 την Σαμπντόρια, ενώ η Ρόμα παρέμεινε σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή, περνώντας με 3-1 από την έδρα της Σασουόλο. Νίκες για Ίντερ, Νάπολι, Λάτσιο, γκέλα η Φιορεντίνα.

Λίγες μέρες μετά την ήττα από τη Μίλαν (1-0), η Γιουβέντους διέλυσε με 4-1 την Σαμπντόρια στο Τορίνο, επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η «Γηραιά Κυρία» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών χάρη στα γκολ των Μάντζουκιτς (4’) και Κιελίνι (9’). Από λάθος του τελευταίου η Σαμπντόρια επέστρεψε στο ματς με τον Πραέ (57’), ωστόσο οι πρωταθλητές «καθάρισαν» τη νίκη με γκολ Πιάνιτς (65’) και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κιελίνι (87’).

Με ανατροπή η Ρόμα, στο 88’ η Ίντερ

Η Ρόμα βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Σασσουόλο, ωστόσο με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος, έφερε… τούμπα το ματς (3-1) και παρέμεινε στο -2 από την κορυφή.Οι «νεροβέρντι» προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Καναβάρο, ενώ το ημίχρονο βρήκε την Ρόμα να είχε δύο δοκάρια για να φέρει το σκορ στα ίσια. Το 1-1 έγινε στο 57’ με σουτ του Τζέκο και στο 76’ ο Βόσνιος ολοκλήρωσε την ανατροπή με εκτέλεση πέναλτι. Δύο λεπτά μετά ο Ναϊνγκολάν διαμόρφωσε το τελικό 3-1, όμως στο 85’ ο Φλορέντσι αποχώρησε με διάστρεμμα στο αριστερό του γόνατο.

Από την άλλη, η Ίντερ «φλέρταρε» με 5η σερί απώλεια στο πρωτάθλημα, ωστόσο με γκολ του Ικάρντι στο 88’ κατάφερε να νικήσει με 2-1 την Τορίνο στο «Μεάτσα». Ο Αργεντινός είχε πετύχει και το πρώτο γκολ στο 35’, ενώ η «γκρανάτα» είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μπελότι (63’).

Ξανά 3η η Νάπολι, καταιγιστική Λάτσιο, γκέλαρε η Φιορεντίνα

Η Νάπολι κέρδισε με 2-0 την Έμπολι στο «Σαν Πάολο» και προσπέρασε την Μίλαν στην 3η θέση, λίγες ημέρες μέρες πριν το ντέρμπι με την Γιουβέντους στο Τορίνο.

Ο Μέρτενς είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο στο 51’ κατάφερε να βρει δίχτυα με κοντινό πλασέ. Το τελικό 2-0 πέτυχε στο 81’ ο Κίρικες, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χάμσικ.

Από την άλλη, η Λάτσιο διέλυσε με 4-1 την Κάλιαρι στο «Ολίμπικο» και βρίσκεται στο -2 από την τριάδα. Το σκορ άνοιξε ο Κεϊτά μόλις στο 6’, ενώ ο Ιμόμπιλε με δύο γκολ (23’ πεν., 28’) «καθάρισε» από το ημίχρονο την υπόθεση νίκη. Ο Λούλιτς «έγραψε» το 4-0 στο 79’, ενώ στο 87’ ο Γουάλας υπέπεσε σε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Στην 14η θέση υποχώρησε η Φιορεντίνα, η οποία έμεινε στο 1-1 με την ουραγό Κροτόνε στην έδρα της, γλιτώνοντας το βαθμό με γκολ του Αστόρι στο 85’. Να σημειωθεί πως η δυνατή βροχή στην Φλωρεντία διέκοψε για μισή περίπου ώρα τον αγώνα.