21+

21+

Προκριματικά Μουντιάλ: Στο ρελαντί το 2x2 η Αγγλία (video)

8/10/2016 21:15
Με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ για πρώτη φορά στον πάγκο της, η Αγγλία κέρδισε με 2-0 την Μάλτα στο «Γουέμπλεϊ» και έκανε το «2 στα 2» στον όμιλο, μένοντας αήττητη για 19 σερί εντός έδρας παιχνίδια σε προκριματικά Μουντιάλ.

Παίζοντας στο… ρελαντί, η Αγγλία νίκησε με 2-0 της Μάλτα στο «Γουέμπλεϊ» και έφτασε τους 6 βαθμούς σε δύο παιχνίδια στην προκριματική φάση του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Τα «τρία λιοντάρια» είχαν κορυφαίο τον Τζόρνταν Χέντερσον, ο οποίος δημιούργησε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων. Στο 29’ ο μέσος της Λίβερπουλ έκανε τη σέντρα για τον Στάριτζ και ο συμπαίκτης του στους «κόκκινους» άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Το 2-0 ήρθε εννέα λεπτά μετά, με τον Χέντερσον να βρίσκει στο κενό χώρο τον Άλι και εκείνος με διπλή προσπάθεια διπλασίασε το σκορ της ομάδας του.Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, ωστόσο λίγο η αστοχία των Άγγλων, λίγο οι επεμβάσεις του Χογκ κράτησαν το σκορ στο… under. Παρατηρητής σ’ όλο τον αγώνα ο Τζο Χαρτ, ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει μόνο στο 81ο λεπτό, διώχνοντας σε κόρνερ ένα διαγώνιο σουτ του Αγκιούς. Στις 21:45 σέντρα στα Σκωτία-Λιθουανία και Σλοβενία-Σλοβακία για τον ίδιο όμιλο.

Στα παιχνίδι που ξεκίνησαν στις 21:45, η Σκωτία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Λιθουανία στην Γλασκώβη, ισοφαρίζοντας μάλιστα το σκορ στο 89’ με γκολ του ΜακΆρθουρ. Έτσι, βρίσκονται πλέον στο -2 από την Αγγλία, ισοβαθμώντας στη 2η θέση του γκρουπ με την Σλοβενία.

Οι Σλοβένοι με γκολ του Κροναβέτερ (74’) κέρδισαν με 1-0 την Σλοβακία στη Λιουμπλιάνα και άφησαν την αντίπαλο τους χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές. Εκ διαμέτρου αντίθετη η πορεία της Σλοβακίας σε σχέση με αυτή που σημείωσε στα προκριματικά του Euro, όπου μετρούσε έξι νίκες στις πρώτες έξι αγωνιστικές.