21+

21+

Σέριε Α: Τεσσάρες για Γιουβέντους και Ρόμα, γκέλα η Νάπολι

21/9/2016 23:53
Γιουβέντους και Ρόμα διέλυσαν με 4-0 τις Κάλιαρι και Κροτόνε αντίστοιχα, με την πρώτη να ανεβαίνει στην κορυφή μετά τη λευκή ισοπαλία της Νάπολι (0-0 με Τζένοα). Δεύτερη σερί νίκη για Ίντερ (2-0 την Έμπολι), ισοπαλία για Φιορεντίνα (2-2 με Ουντινέζε).

Στην κορυφή της βαθμολογίας ανέβηκε ξανά η Γιουβέντους. Μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Ίντερ, η «Γηραιά Κυρία» διέλυσε με 4-0 την Κάλιαρι στο Τορίνο και σκαρφάλωσε ξανά στην πρώτη θέση της Σέριε Α.Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν είχε όρεξη για… παιχνίδια, «καθαρίζοντας» από το πρώτο μέρος την υπόθεση νίκη. Ρουγκάνι (14’), Ιγκουαΐν (33’) και Άλβες (39’) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στην επανάληψη ο Τσεπιτέλι (83’ αυτ.) έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Με τη νίκη, η «Γηραιά Κυρία» επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού η Νάπολι «κόλλησε» στο 0-0 με την Τζένοα στη Γένοβα. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες μεγάλες φάσεις για να ανοίξουν σκορ, με τους «παρτενοπέι» να είχαν δοκάρι με τον Χάμσικ (17’), ενώ οι προσπάθειες των Γενοβέζων σταμάτησαν στον Ρέινα.

Στη δεύτερη θέση με -1 από την Γιουβέντους βρέθηκε η Ρόμα, η οποία διέλυσε με 4-0 την ουραγό Κροτόνε. Ελ Σαραουί (26’) και Σαλάχ (37’) «καθάρισαν» από το πρώτο μέρος την υπόθεση νίκη, ενώ στην επανάληψη ο Τζέκο (48’, 57’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «τζιαλορόσι».

Με δύο γρήγορα γκολ του Ικάρντι (10’, 17’), η Ίντερ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Έμπολι και έφτασε τις τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η Κιέβο κέρδισε με 2-1 την Σασουόλο και ισοβαθμεί στη 3η θέση με Ρόμα και Ίντερ.

Η Ουντινέζε προηγήθηκε δύο φορές (26’ Σαπάτα, 45’ Ντανίλο) κόντρα στην Φιορεντίνα, ωστόσο οι «βιόλα» ισοφάρισαν σε 2-2 (30’ Μπαμπακάρ, 52’ Μπερναντέσκι) και έφυγαν με βαθμό από το Ούντινε.