21+

21+

Σέριε Α: Πήρε το ντέρμπι και έσπασε την παράδοση η Ίντερ

18/9/2016 21:37
Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο «Derby D’ Italia». Παρά το προβάδισμα της Γιουβέντους, οι «νερατζούρι» γύρισαν το ματς (2-1) με Ικάρντι (68’) και Πέρισιτς (78’) και κέρδισαν τη «Γηραιά κυρία» στο «Μεάτσα» για πρώτη φορά μετά το 2010!

Με πρωταγωνιστή τον Ικάρντι (γκολ και ασίστ), η Ίντερ κέρδισε με 2-1 την Γιουβέντους στο Μιλάνο, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «νερατζούρι» έσπασαν μια παράδοση 6,5 ετών που τους ήθελε να μην νικούν τη «Γηραιά Κυρία» στο «Μεάτσα» και πλέον ο Ντε Μπουρ κέρδισε πίστωση χρόνου για να δουλέψει με τη νέα του ομάδα.Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, όμως η πρώτη σημαντική στιγμή ήρθε στο 35’, με τον Κεντίρα να πιάνει αδύναμη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Δευτερόλεπτα μετά, η Ίντερ βγήκε μπροστά με τον Ικάρντι, όμως το πλασέ του Αργεντινού έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 38’ η Γιουβέντους έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Πιάνιτς ήταν άστοχο.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο, όμως στην επανάληψη σημειώθηκαν τρία γκολ σε διάστημα δώδεκα λεπτών. Στο 66’ ο Σάντρο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λιχστάινερ άνοιξε από κοντά το σκορ, «γράφοντας» το 1-0.

Η Ίντερ δεν πτοήθηκε και στο 68’ έφερε το σκορ στα ίσια με κεφαλιά του Ικάρντι μετά το κόρνερ του Μπανέγα. Αμέσως ο Ντε Μπουρ έριξε στο ματς τον Πέρισιτς και ο Κροάτης ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 78’. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ικάρντι έκανε τη σέντρα και ο Πέρισιτς με κεφαλιά «έγραψε» το 2-1, βάζοντας… φωτιά στο «Μετάτσα».

Οι «νερατζούρι» έβγαλαν πάθος και παρά την αποβολή Μπανέγα στο 90’, κράτησαν την μεγάλη νίκη που εκτός από τρεις βαθμούς θα τους δώσει και ψυχολογία, μετά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα. Η ομάδα του Ντε Μπουρ έφτασε τους 7 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Γιουβέντους, η οποία βρίσκεται πλέον στην 2η θέση με -1 από την πρωτοπόρο Νάπολι.