21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Τριάρα με... όργια Λουκάκου η Έβερτον

13/9/2016 00:08
Με τον Λουκάκου να πετυχαίνει χατ-τρικ σε 11 λεπτά (60’, 68’, 71’), η Έβερτον κέρδισε με 3-0 την Σάντερλαντ στο «Στάδιο του Φωτός» και έπιασε την Τσέλσι στην 2η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς σε 4 ματς.

Εξαιρετικό είναι το ξεκίνημα της Έβερτον υπό τις οδηγίες του Ρόναλντ Κούμαν. Τα «ζαχαρωτά» πέρασαν με 3-0 από την έδρα της Σάντερλαντ και έφτασαν τις τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια, όντας στο -2 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες είχε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί στο 10ο λεπτό, με τον Ντεφό να αστοχεί σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής. Δύο λεπτά μετά, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Πίκφορντ πρόσφερε ένα από τα highlight του αγώνα, διώχνοντας εντυπωσιακά με το ένα χέρι την κοντινή κεφαλιά του Λουκάκου.Ο Βέλγος επιθετικός μπορεί να μην βρήκε δίχτυα στο πρώτο μέρος, ωστόσο στην επανάληψη χρειάστηκε έντεκα λεπτά για να σημειώσει χατ-τρικ. Στο 60’ ο φορ των «ζαχαρωτών» «έγραψε» το 1-0 με κοντινή κεφαλιά ενώ τρία λεπτά μετά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της Σάντερλαντ.

Ωστόσο ο ίδιος αξιοποίησε στο 68’ τη σέντρα ακριβείς του Μπολάσι και με νέα κοντινή κεφαλιά διπλασίασε το σκορ της ομάδας του. Οι αμυντικοί της Σάντερλαντ ήταν αποκαρδιωτικοί και στο 71’ ο Βέλγος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ μετά από κάθετη πάσα του Μιραλάς. Μάλιστα, με την αποψινή του εμφάνιση, ο Λουκάκου έβαλε τέλος σε ένα σερί σχεδόν 16 ωρών χωρίς γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ!