21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Περίπατος για Τότεναμ, με πέναλτι στο 90+4’ η Άρσεναλ

10/9/2016 19:17
Η Τότεναμ διέλυσε με 4-0 την Στόουκ στο «Μπριτάνια», ενώ η Άρσεναλ χρειάστηκε το αμφισβητούμενο πέναλτι του Καθόρλα στο 90+4’ για να κάμψει την αντίσταση της Σαουθάμπτον (2-1) στο «Έμιρειτς».

Επίδειξη δύναμης έκανε η Τότεναμ κόντρα στην Στόουκ. Οι «πετεινοί» πήραν εμφατική νίκη με 4-0 στο «Μπριτάνια» και πλέον ετοιμάζονταν για την επιστροφή τους στο Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Μονακό.

Ο Ν. Κορεάτης Σον αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και με δύο δικά του γκολ (41’, 56’), έπειτα από ισάριθμες ασίστ του Έρικσεν, άνοιξε το δρόμο της νίκης για την ομάδα του.Οι «πότερς» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ με τους Άλι (59’) και Κέιν (70’). Με τη νίκη, η Τότεναμ έφτασε τους 8 βαθμούς, ενώ η Στόουκ βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις 1.

Γλίτωσε στο 90+4' η Άρσεναλ

Στο «Έμιρειτς», η Άρσεναλ χρειάστηκε αμφισβητούμενο πέναλτι στο 90+4’ προκειμένου να κερδίσει με 2-1 την Σαουθάμπτον και να γλιτώσει ακόμα μια βαθμολογική απώλεια.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις στο ξεκίνημα και στην πρώτη σημαντική εξ αυτών η Σαουθάμπτον κατάφερε να προηγηθεί. Στο 18’ ο Τάντιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι, να χτυπάει στην πλάτη του Τσεχ και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ωστόσο, η Άρσεναλ κατάφερε να απαντήσει άμεσα χάρη σε τρομερό ψαλιδάκι του Κοσιενλί στο 29’. Στην επανάληψη, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ πίεσε για την ανατροπή, όμως στο 84’ χρειάστηκε την εκπληκτική επέμβαση του Τσεχ σε σουτ του Λονγκ για να κρατήσει τα 1-1.

Όλα έδειχναν ισοπαλία, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Μάντλεϊ σφύριξε πέναλτι, μετά από καθυστερημένη πτώση του Ζιρού, δίνοντας την ευκαιρία στον Καθόρλα να διαμορφώσει το τελικό 2-1 από την άσπρη βούλα.