21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Δέκα γκολ στο «Πιθχουάν» με νικήτρια τη Σεβίλλη!

21/8/2016 01:28
Σ’ ένα τρομερό παιχνίδι στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» η Σεβίλλη κέρδισε με 6-4 (!) την Εσπανιόλ και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Δύο γκολ ο Βιέτο, εφιαλτικό ντεμπούτο για Ρομπέρτο.

Όχι ένα, όχι δύο αλλά δέκα γκολ πρόσφερε η αναμέτρηση της Σεβίλλη με την Εσπανιόλ για την πρώτη αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι Ανδαλουσιανοί πήραν εντυπωσιακή νίκη με 6-4 στην έδρα τους, ανατρέποντας δύο φορές το σκορ!

Η Εσπανιόλ, που είχε βασικό τον πρώην γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο, πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Πιάτι (8’), όμως η Σεβίλλη έφερε… τούμπα το ματς σε 14 λεπτά χάρη στις εύστοχες κεφαλιές των Σαράμπια (15’) και Βιέτο (22’).Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν πτοήθηκαν αλλά απάντησαν με νέα ανατροπή (!), με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος Πιάτι να μοιράζει δύο ασίστ στα γκολ των Πέρεζ (26’) και Σάντσες (44’). Και όμως, η Εσπανιόλ δεν πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού στο 45+1’ ο Βιέτο πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ, «εκτελώντας» τον Ρομπέρτο με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Οι Ανδαλουσιανοί ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη και εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ σε 6-3! Ο Βάσκεθ στο 54’ ξαναέδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο 66’ ο Μπεν Γιεντέρ «έγραψε» το 5-3 μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Σαράμπια. Η άμυνα της Εσπανιόλ δεν... υπήρχε και στο 74’ ο Κιγιοτάκε έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με κοντινό πλασέ. Το τελικό 6-4 διαμόρφωσε ο Μορένο (79’) πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.