21+

21+

Κόπα Αμέρικα: Στα ημιτελικά με τεσσάρα η Αργεντινή (video)

19/6/2016 04:13
Η Αργεντινή διέλυσε με 4-1 τη Βενεζουέλα και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, εκεί όπου θα συναντήσει τις ΗΠΑ. Δύο γκολ ο Ιγκουαΐν, γκολ και δύο ασίστ ο Μέσι.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Αργεντινή απέναντι στη Βενεζουέλα. Η «αλμπισελέστε» πήρε εμφατική νίκη με 4-1 και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, κάτι που καταφέρνει για δεύτερη σερί φορά και τέταρτη στις τελευταίες πέντε διοργανώσεις.

Η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο «καθάρισε» από νωρίς την υπόθεση νίκη χάρη σε δύο γκολ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν. Στο 8’ ο «Πιπίτα» εκμεταλλεύτηκε τη μαγική ασίστ του Μέσι και «έγραψε» το 1-0, ενώ στο 28’ ο άσος της Νάπολι επωφελήθηκε από την ασυνεννοησία στην άμυνα της Βενεζουέλας και διπλασίασε τα τέρματα του.Η Βενεζουέλα πίεσε για να επιστρέψει στο ματς και είχε δοκάρι με τον Ροντόν για να μειώσει σε 2-1. Μάλιστα στο 44’ η «βινοτίντο» κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Μαρτίνεθ από τον Ρομέρο, όμως η εκτέλεση αλά... Πανένκα από τον Σέιχας ήταν για… κλάματα.

Η Αργεντινή διατήρησε το προβάδισμα δύο τερμάτων και στην επανάληψη έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 60’ ο Μέσι «έγραψε» το 3-0 και στο 71’ έδωσε την ασίστ στο γκολ του Λαμέλα για το τελικό 4-1. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Ροντόν είχε μειώσει για τη Βενεζουέλα, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής.