21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: «Βασιλική» πρόκριση με υπογραφή… Ρονάλντο

12/4/2016 23:36
Με τον Ρονάλντο να κάνει «παπάδες», πετυχαίνοντας χατ-τρικ (15’, 17’, 77’), η Ρεάλ κέρδισε με 3-0 την Βόλφσμπουργκ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 6η σερί φορά.

Η Ρεάλ βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα στη Γερμανία, ωστόσο ο Ρονάλντο την πήρε από το χέρι και την έστειλε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ! Με τον Πορτογάλο να πετυχαίνει χατ-τρικ, η «βασίλισσα» νίκησε με 3-0 την Βόλφσμπουργκ και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.Ο «CR7» χρειάστηκε μόλις 1,5 λεπτό (15’, 17’) για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και ο ίδιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 77’, ολοκλήρωσε τη… βασιλική ανατροπή, στέλνοντας την Ρεάλ στους τέσσερις της Ευρώπης. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έφτασε τα 16 γκολ στη φετινή διοργάνωση και θέλει άλλο ένα για να ισοφαρίσει το δικό του ρεκόρ με τα περισσότερα τέρματα σε μία σεζόν στο θεσμό.

Η Βόλφσμπουργκ είχε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης μετά το 2-0 της Γερμανίας και στο πρώτο τέταρτο το πλάνο του Χέκινγκ λειτούργησε άψογα, αφού με εξαίρεση μια προσπάθεια του Ράμος στο 6’ (η μπάλα ακούμπησε στην πάνω πλευρά του δοκαριού), η γερμανική ομάδα δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους.

Ωστόσο κάπου εκεί ανέλαβε ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Στο 15’, ο Καρβαχάλ έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα και ο Πορτογάλος με κοντινό πλασέ άνοιξε τα σκορ, βάζοντας… φωτιά στο «Μπερναμπέου».

Ενάμιση λεπτό μετά, ο Ρονάλντο «χτύπησε» ξανά, καθώς μετά από κόρνερ του Κρόος, ο «CR7» «έγραψε» το 2-0 με κεφαλιά, ισοφαρίζοντας σε χρόνο… dt το σκορ του πρώτου αγώνα. Το παιχνίδι πήγαινε από το κακό στο χειρότερο για την Βόλφσμπουργκ, καθώς στο 32’ έχασε με τραυματισμό τον Ντράξλερ. Πάντως, οι «λύκοι» θα μπορούσαν να ξαναπάρουν προβάδισμα πρόκρισης στο 34’, όμως ο Νάβας αντέδρασε εντυπωσιακά σε σουτ του Λουίς Γκουστάβο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έψαχναν με υπομονή το τρίτο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, καθώς σε περίπτωση που η Βόλφσμπουργκ έβρισκε δίχτυα, η ομάδα του Ζιντάν θα χρειάζονταν άλλα δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση.

Στο 60’, μετά το γύρισμα του Μόντριτς, Γκιβαλογκί και Νάλντο παραλίγο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα της εστίας τους, όμως ο Μπενάλιο απέτρεψε το αυτογκόλ. Έξι λεπτά μετά, ο Ράμος σημάδεψε το δοκάρι της γερμανικής ομάδας και στο 77’ ο Ρονάλντο έδωσε ξανά τη λύση, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Ο Πορτογάλος εκτέλεσε φάουλ, το τοίχος άνοιξε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μπενάλιο για το 3-0. Μάλιστα, το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, με τον Ελβετό γκολκίπερ να διώχνει εντυπωσιακά τα σουτ των Μπενζεμά (81’) και Χεσέ (86’). Η Βόλφσμπουργκ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Ρεάλ προκρίθηκε στα ημιτελικά με υπογραφή… CR7!