21+

21+

Γιουρόπα Λιγκ: Προβάδισμα για Σεβίλλη, Σαχτάρ και Βιγιαρεάλ

8/4/2016 00:39
Η Σεβίλλη κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Μπιλμπάο στον ισπανικό εμφύλιο του «Σαν Μαμές» και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Νίκες με το ίδιο σκορ για Σαχτάρ (2-1 τη Μπράγκα εκτός) και Βιγιαρεάλ (2-1 τη Σπάρτα Πράγας εντός).

Μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ έκανε η Σεβίλλη. Η κάτοχος του τροπαίου κέρδισε με 2-1 την Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» και πλέον καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα στην έδρα της.Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ με τον Αντούριθ στο 48' ύστερα από σέντρα του Μουνιαΐν, με τον Ισπανό επιθετικό να πετυχαίνει το 9ο γκολ του στη διοργάνωση. Η απάντηση της Σεβίλλη ήταν άμεση, με τον Μπανέγα να εκτελεί κόρνερ στο 56' και τον Κολοντζιεϊτσάκ να ισοφαρίζει σε 1-1. Την ανατροπή ολοκλήρωσε στο 82’ ο Ιμπόρα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τη Σεβίλλη.

Προβάδισμα για Σαχτάρ και Βιγιαρεάλ

Άλμα πρόκρισης έκανε και η Σαχτάρ, η οποία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπράγκα.

Οι Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με βολέ του Ρακίτσκι, ενώ στο 75’ ο Φερέιρα «έγραψε» το 2-1 για την ομάδα του Λουτσέσκου. Το μόνο που κατάφερε η Μπράγκα, ήταν να μειώσει στο 89’ με γκολ του Εντουάρντο, μένοντας ζωντανή ενόψει της ρεβάνς.

Νίκη με το ίδιο σκορ πήρε και η Βιγιαρεάλ, η οποία κέρδισε με 2-1 την Σπάρτα Πράγας στο «Μαδριγάλ».

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό του αγώνα χάρη σε δώρο του Μπίτσικ. Ο γκολκίπερ των Τσέχων, σε προσπάθεια του να διώξει, έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μπακαμπού και ο Κογκολέζος την έστειλε κατευθείαν στα δίχτυα για το 1-0.

Η απάντηση για την Σπάρτα ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45+4') με τον Μπράμπετς, όμως η Βιγιαρεάλ πήρε τη νίκη χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Μακαμπού (63’).