21+

21+

Τρομερή ανατροπή για Αγγλία στο Βερολίνο (video)

26/3/2016 23:57
Με γκολάρες των Κέιν (61’)-Βάρντι (74’) και τον Ντάιερ να σκοράρει στις καθυστερήσεις, η Αγγλία κέρδισε με ανατροπή (3-2) την Γερμανία στο Βερολίνο, παρότι τα «πάντσερ» είχαν προηγηθεί με 2-0 χάρη στα γκολ των Κρόος (43’) και Γκόμες (57’).

Σε ένα τρομερό φιλικό παιχνίδι στο Βερολίνο, η Αγγλία κέρδισε με 3-2 την Γερμανία και πήρε την 3η σερί νίκη της επί γερμανικού εδάφους.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 43' με τρομερό σουτ του Κροος εκτός περιοχής στη φάση στην οποία ο Μπάτλαντ τραυματίστηκε πέφτοντας με αποτέλεσα να δώσει τη θέση του στον Φόρστερ.Η Αγγλία μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα της επανάληψης και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, όμως Νόιερ και Χέκτορ έδιωξαν σωτήρια τα σουτ των Άλι (52’) και Χέντερσον (55’).

Το 1-1 δεν ήρθε και στο 57’ ο Μάριο Γκόμες «έγραψε» το 2-0 με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Κεντίρα. Μετά το δεύτερο γκολ, η Αγγλία ήταν η μόνη ομάδα που υπήρχε στο ματς και στο 61’ μείωσε σε 2-1 με τον Κέιν. Ο Άγγλος φορ ξέφυγε εντυπωσιακά από τον Οζίλ και με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Γερμανός γκολκίπερ έδιωξε το σουτ του Άλι, όμως στο 74’ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να αποτρέψει το 2-2. Μετά από σέντρα του Κλάιν, ο Βάρντι σκόραρε με τρομερό τακουνάκι στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα! Τι καλύτερος τρόπος για να πετύχεις το πρώτο σου γκολ με το εθνόσημο;

Η Γερμανία είχε αρκετά προβλήματα στην άμυνα και στο 84’ ο Άλι έστειλε τη μπάλα άουτ παρότι μόνος του στο ύψος του πέναλτι. Η Αγγλία είχε την υπεροχή και στο 90+1’ κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Έπειτα από κόρνερ του Χέντερσον, ο Ντάιερ πήδηξε ψηλότερα από όλους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για τα «τρία λιοντάρια».

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αγγλία έγινε η πρώτη ομάδα στα χρονικά που νικάει στην έδρα της Γερμανίας μένοντας πίσω με 2-0! Παράλληλα χρειάστηκαν 40 χρόνια προκειμένου τα «τρία λιοντάρια» να πάρουν νίκη έχοντας βρεθεί πίσω με 2-0. Ήταν σε φιλικό με την Ιταλία (3-2) τον Μάιο του 1975!