21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: Πεντάρα πρόκρισης για Ολυμπιακό! (video)

27/1/2016 21:24
Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης» και εξασφάλισε από το πρώτο ματς την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Δύο γκολ οι Ιντέγε (13’, 41’), Φορτούνης (50’, 64’), γκολάρα ο Πάρντο (79’), τρεις ασίστ ο MVP Ντουρμάζ.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εντυπωσιακή νίκη με 5-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» , «σφραγίζοντας» από το πρώτο ματς το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε να απειλεί την εστία του Αστέρα. Στο 10’ ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε με τα ακροδάχτυλα την κεφαλιά του Φορτούνη, ενώ στο 12’ η κοντινή προβολή του Ζντιέλαρ έφυγε άουτ.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού μετουσιώθηκε σε γκολ στο 13’, με τον Μαζουάκου να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον Ιντέγε να σκοράρει με κοντινό πλασέ, «γράφοντας» το 1-0.

Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να φέρει το σκορ στα ίσα, όμως έπεσε πάνω στον… Καπίνο. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ από τον Χαμντανί στο 25’ και τρία λεπτά μετά απόκρουσε και αυτό του Ιγκλέσιας, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά ρυθμό, «άγγιξε» το 2-0 στο 39’ με σουτ του Ιντέγε και δύο λεπτά μετά ο Νιγηριανός διπλασίασε τα τέρματα του και της ομάδας του, σκοράροντας με όμορφο πλασέ, έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Ντουρμάζ.

Ο Σουηδός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, αφού στο ξεκίνημα της επανάληψης (50’), έβγαλε τον Φορτούνη απέναντι στον Θεοδωρόπουλο και ο Έλληνας άσος έστειλε με διαγώνιο σουτ την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 53’ η άμυνα των γηπεδούχων πιάστηκε στον… ύπνο, όμως η κεφαλιά του αφύλαχτου Μπερτόγλιο κατέληξε στο δοκάρι του Καπίνο. Ο Αστέρας δεν μπόρεσε να μειώσει και στο 64’ ο Ντουρμάζ έκανε χατ-τρικ στις ασίστ, «σερβίροντας» δεύτερο γκολ στον Φορτούνη… Μετά από σέντρα του Σουηδού, ο Έλληνας άσος έπιασε τρομερό σουτ στην κίνηση «γράφοντας» το 4-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πάρντο, πετυχαίνοντας το γκολ του αγώνα με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή. Το 5-0 ήταν το τελικό σκορ και ο Ολυμπιακός είναι από τώρα στα ημιτελικά!