21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Εξάρα Μπαρτσελόνα σε Μπιλμπάο

17/1/2016 23:35
Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 4ο λεπτό και διέλυσε με 6-0 την Μπιλμπάο στο «Καμπ Νου». Χατ-τρικ ο Σουάρες (47’, 68’, 82’), Μέσι (7’), Νεϊμάρ (31’) και Ράκιτιτς (62’) τα άλλα γκολ.

Εκδίκηση για το χαμένο τελικό Σούπερ Καπ πήρε η Μπαρτσελόνα, η οποία διέλυσε με 6-0 την Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε στο «Καμπ Νου».

Το παιχνίδι τελείωσε πριν καν ξεκινήσει, καθώς στο 4’ ο Ιραϊθόθ ανέτρεψε τον Σουάρες μέσα στην περιοχή και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Μπιλμπάο με δέκα. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και «έγραψε» το 1-0, φτάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Αργεντινός αποθεώθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα για την κατάκτηση της 5ης «Χρυσής Μπάλας», όμως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στον τετρακέφαλο (όχι κάτι ανησυχητικό σύμφωνα με επίσημη ενημέρωση).Ο αγώνας ήταν μονόλογος της Μπαρτσελόνα, η οποία δημιούργησε ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα και στο 30’ ο Σουάρες έδωσε την ασίστ για το γκολ του Νεϊμάρ. Στο 47’ οι ρόλοι άλλαξαν, με τον Ουρουγουανό να «γράφει» το 3-0 έπειτα από ωραία ασίστ του Βραζιλιάνου.

Ο Νεϊμάρ έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και στο 62’ πέρασε από δύο αντιπάλους προτού δώσει έτοιμο γκολ στον Ράκιτιτς. Πέντε λεπτά μετά, ο Τουράν βρήκε τον Σουάρες, εκείνος στόπαρε με το στήθος και με δεξί πλασέ, έκανε το 5-0. Ο Ουρουγουανός ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο 82’, φτάνοντας τα 18 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.