21+

21+

Κύπελλο Ισπανίας: Μεγάλη ανατροπή και προβάδισμα για Μπιλμπάο (video)

6/1/2016 16:24
Σ’ ένα εκπληκτικό ματς στο «Σαν Μαμές», η Μπιλμπάο κέρδισε με 3-2 την Βιγιαρεάλ (παρότι έχανε με 0-2) και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Μπιλμπάο βρέθηκε να χάνει με 2-0 κόντρα στη Βιγιαρεάλ, ωστόσο έκανε τη μεγάλη ανατροπή (3-2) και απέκτησε μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Μαδριγάλ» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Μπαπτιστάο, ενώ στο 38’ ο Καστιγιέχο έβγαλε τρομερή κάθετη πάσα στον Σαμού, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Βάσκων και «έγραψε» το 2-0.Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν πέταξε λευκή πετσέτα και στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη μεγάλη ανατροπή. Στο 54’ ο Ινιάκι Γουίλιαμς έσπασε το τεχνικό οφσάιντ και μείωσε σε 2-1, ενώ στο 68’ ο νεοεισελθόντας Αντούριθ ευστόχησε από το ύψος του πέναλτι, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2.

Οι περσινοί φιναλίστ ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 82’, με τον Λαπόρτε να σκοράρει με κοντινή προβολή, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Λίγο πριν από το φινάλε, αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους ο Μάριο Γκασπάρ και δεν θα μπορέσει να ενισχύσει τη Βιγιαρεάλ στη ρεβάνς του «Μαδριγάλ» (13/1).