21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Λύτρωση στο 90+2' για Σίτι

12/12/2015 19:37
Με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, λίγο μετά την ισοφάριση του Γκομίς, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 2-1 την Σουόνσι στο «Έτιχαντ» και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ζορίστηκε αρκετά κόντρα στην Σουόνσι, ωστόσο με γκολ του Τουρέ στο 90+2’, πήρε τη νίκη με 2-1 στο «Έτιχαντ» και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Σουόνσι, στο πρώτο της ματς μετά την αποχώρηση του Γκάρι Μονκ, πραγματοποιήσει τον καλύτερο της αγώνα και είχε καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα. Αυτό δεν έγινε και στο 26’ ο Μπονί «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, ανοίγοντας το σκορ με κοντινή κεφαλιά.Οι γηπεδούχοι επαναπαύτηκαν μετά το γκολ του Ιβοριανού και η Σουόνσι δημιούργησε ευκαιρίες για να φέρει το σκορ στα ίσα. Ο Σίγκουρντσον δεν κατάφερε σε δύο περιπτώσεις να νικήσει τον Χαρτ, όμως στο 90’ ο Γκομίς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άγγλου πορτιέρο, «παγώνοντας» το «Έτιχαντ».

Όλα έδειχναν… γκέλα της Σίτι, όμως στις καθυστερήσεις ο Γιάγια Τουρέ μίλησε τελευταίος, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με δυνατό σουτ από πλάγια θέση! Τελικώς, η Πρέμιερ Λιγκ χρέωσε το γκολ στον Ιχεανάτσο, για το γεγονός ότι η μπάλα βρήκε στην πλάτη του πριν καταλήξει στα δίχτυα του Φαμπιάνσκι.

Στα άλλα παιχνίδια, η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε με 1-0 την Σαουθάπτον και έπιασε την Τότεναμ στην 5η θέση της βαθμολογίας. Στην 7η θέση με ένα βαθμό λιγότερο βρίσκεται η Γουότφορντ, μετά τη νίκη της με 1-0 στην έδρα της Σάντερλαντ. Από την άλλη, δεν είχαν νικητή οι αναμετρήσεις της Νόριτς με την Έβερτον (1-1) και της Γουέστ Χαμ με την Στόουκ (0-0)