21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: Ιστορική πρόκριση για Γάνδη, στο Γιουρόπα η Βαλένθια

10/12/2015 01:17
Ιστορία έγραψε η Γάνδη! Οι πρωταθλητές Βελγίου κέρδισαν με 2-1 την Ζενίτ και εξασφάλισαν την πρόκριση για τους «16» στην πρώτη τους συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στο Γιουρόπα Λιγκ η Βαλένθια, η οποία έχασε με 2-0 από τη Λυών.

Μετά από 15 χρόνια, το Βέλγιο θα έχει εκπροσώπηση στα νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ. Η… σταχτοπούτα Γάνδη κέρδισε με 2-1 την Ζενίτ στο Βέλγιο και ολοκλήρωσε το θαύμα, πετώντας εκτός διοργάνωσης τη Βαλένθια.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Ντεπουάτρ και είχαν σημαντικές στιγμές για να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ μέχρι το ημίχρονο. Ο Λοντίγκιν με τις επεμβάσεις του κράτησε το 1-0 και ο Τζούμπια ισοφάρισε το σκορ στο 65’. Ωστόσο στο 78’ ο Μιλίσεβιτς ξαναέδωσε το προβάδισμα στη Γάνδη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Στο Γιουρόπα η Βαλένθια

Στο ντεμπούτο του Γκάρι Νέβιλ στον πάγκο της Βαλένθια, οι «νυχτερίδες» γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Λυών και θα συνεχίσουν οριστικά στο Γιουρόπα Λιγκ.

Κορνέ με εκπληκτικό σουτ (36’) και Λακαζέτ (76’) πέτυχαν τα δύο γκολ για την Λυών, η οποία είχε στιγμές για να πετύχει ακόμα ένα τέρμα. Το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι Γάλλοι πήραν την πρώτη –και τελευταία- νίκη τους στην Ευρώπη.