21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με Κλωναρίδη

3/12/2015 22:26
Χάρη σε δύο γκολ του Κλωναρίδη (7', 42'), ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-1 την Παναχαϊκή στην Πάτρα και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Πρώτη νίκη για Στραματσιόνι, μείωσαν στις καθυστερήσεις με γκολ οφσάιντ οι γηπεδούχοι.

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-1 της Παναχαϊκής στην Πάτρα και έκαναν το 2x2 στον 4ο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και είχαν τρεις καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά του αγώνα για να πετύχουν ένα γκολ. Στο 2’ η κεφαλιά του Τζίλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό μετά ο Κουτρουμπής έκοψε σωτήρια τον Σιατραβάνη. Στο ίδιο λεπτό, ο Στεργίδης επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κοτσόλη να διώχνει σε κόρνερ.Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι (7’) προηγήθηκε στο σκορ χάρη στον Κλωναρίδη. Μετά από βαθιά μπαλιά πίσω από τη σέντρα, ο Κλωναρίδης κατέβασε τη μπάλα, πέρασε τον Ασίγκμπα και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 των «πρασίνων». Ένα λεπτό μετά ο Μπεργκ είχε καλή στιγμή για το 2-0, ωστόσο στο 16’ ένιωσε σφίξιμο στο δικέφαλο και έδωσε τη θέση του στον Καρέλη.

Στο 33’ ο νεοεισελθόντας άσος έβγαλε πάσα πάρε-βάλε στον Πράνιτς, όμως αυτός αστόχησε από κοντά, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο, στο 42’ ο Κλωναρίδης «χτύπησε» ξανά, καθώς από πλάγια θέση νίκησε τον Στρέζο, «γράφοντας» το 2-0 στον πίνακα του σκορ.

Ο άσος του «τριφυλλιού» είχε σημαντική στιγμή στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) για να πετύχει χατ-τρικ, όμως ο Ασίγκμπα έκανε σωτήρια παρέμβαση. Στο επόμενο λεπτό, ο Νίνης έβγαλε ωραία κάθετη στον Κλωναρίδη, όμως αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει ξανά τον Στρέζο. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να ψάχνουν ένα 3ο γκολ και στο 76’ είχαν ακόμα μια καλή στιγμή με σουτ του Καρέλη, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά η Παναχαϊκή έψαξε ένα γκολ για να μειώσει και στο 88’ έφτασε μια «ανάσα» από το 2-1, όμως ο Κοτσόλης πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Τζίλας. Τελικώς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 90+1’ με τον Στεργίδη, ο οποίος σκόραρε από θέση οφσάιντ για το τελικό 2-1.