21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ήττα και στο -3 η Ρεάλ πριν το «κλάσικο»

8/11/2015 23:23
Η Ρεάλ πλήρωσε τα αμυντικά της προβλήματα και ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Σεβίλλη, κάτι που σημαίνει ότι θα πάει στο «κλάσικο», όντας στο -3 από την κορυφή.

Με μειονέκτημα τριών βαθμών θα υποδεχτεί την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ, στο «κλάσικο» της επόμενης αγωνιστικής στο Μπερναμπέου! Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ προηγήθηκε στο σκορ κόντρα στην Σεβίλλη, ωστόσο οι Ανδαλουσιανοί εκμεταλλεύτηκαν τα… παιδικά αμυντικά λάθη των Μαδριλένων και έφεραν… τούμπα το ματς (3-2), υποχρεώνοντας την «βασίλισσα» στην πρώτη της φετινή ήττα.Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς, είχε δοκάρι στο 11ο λεπτό με τον Νάτσο και στο 22’ άνοιξε το σκορ με απίστευτο γκολ του Ράμος. Ο αμυντικός της «βασίλισσας» σκόραρε με ανάποδο ψαλίδι (!), πετυχαίνοντας ένα τρομερό τέρμα. Ωστόσο ο ίδιος τραυματίστηκε στη φάση του γκολ και αντικαταστάθηκε λίγα λεπτά μετά από τον Βαράν.

Η Σεβίλλη προσπάθησε να απαντήσει, απείλησε στο 28’ με προβολή του Ιμόμπιλε και στο 36’ ο Ιταλός ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 με σουτ μέσα από την περιοχή. Μάλιστα στο 40’ ο Ιμόμπιλε έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ολοκληρώσει την ανατροπή, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει καλά την προβολή από το ύψος του πέναλτι.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ πλήρωσε ξανά τα προβλήματα στην άμυνα και η Σεβίλλη έφερε… τούμπα το ματς στο 62’ με κοντινή προβολή του Μπανέγκα, έπειτα από ασίστ του Κονοπλιάνκα. Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να απαντήσουν, ωστόσο ο Ρίκο δήλωσε «παρών» αποκρούοντας το σουτ του Ρονάλντο (67’) και την κεφαλιά του Ντανίλο (73’).

Η Σεβίλλη άντεξε την πίεση της Ρεάλ και στο 74’ «έγραψε» το 3-1 με κεφαλιά του Γιορέντε, ο οποίος πήδηξε ανενόχλητος στην «καρδιά» της άμυνας των φιλοξενούμενων. Το γκολ αποσυντόνισε πλήρως την Ρεάλ και η ομάδα του Έμερι είχε σημαντικές στιγμές για ένα τέταρτο τέρμα. Αυτό δεν ήρθε και στις καθυστερήσεις, η «βασίλισσα» μείωσε για το τελικό 3-2 με ωραίο σουτ του Χάμες.