21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ξέσπασε στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα (video)

20/9/2015 23:47
Με τέσσερα γκολ στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 4-1 την Λεβάντε στο «Καμπ Νου» και έκανε το 4x4 στο πρωτάθλημα. Δύο γκολ και χαμένο πέναλτι ο Μέσι, Μπάρτρα και Νεϊμάρ τα άλλα γκολ των Καταλανών

Την μοναξιά στην κορυφή της βαθμολογίας απολαμβάνει η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 4-1 της Λεβάντε στη Βαρκελώνη και ανέβηκαν ξανά στην πρώτη θέση της Πριμέρα με +1 από Ρεάλ, Θέλτα και Βιγιαρεάλ.

Ο Λουίς Ενρίκε άφησε στον πάγκο τον Σουάρες και επέλεξε επιθετικό σχήμα με Μέσι, Σουάρες, Μουνίρ και Σάντρο το οποίο δυσκόλεψε αρχικά τους γηπεδούχους, αφού δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό.Η Λέβαντε κράτησε το μηδέν στο πρώτο μέρος χάρη και στις αποκρούσεις του Ρουμπέν, όμως η Μπαρτσελόνα ξέσπασε στο δεύτερο μέρος. Στο 50’ ο Μπάρτρα «έγραψε» το 1-0 μετά από σέντρα του Μέσι, ενώ έξι λεπτά μετά ο Νεϊμάρ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λεβάντε.

Στο 61’ ο Τρουχίγιο ανέτρεψε εντός περιοχής τον Νεϊμάρ και ο Μέσι ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, «γράφοντας» το 3-0. Πέντε λεπτά μετά η Λεβάντε κατάφερε να μειώσει με τον Κασαδεσούς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη έξοδο του Τερ Στέγκεν σε σέντρα του Τόνιο και μείωσε από κοντά σε 3-1.

Ο Μέσι είχε ευκαιρία να ξαναδώσει προβάδισμα τριών τερμάτων στην Μπαρτσελόνα, αφού στο 75’ κέρδισε νέο πέναλτι από τον Φεντάλ. Ωστόσο ο Αργεντινός έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας πέναλτι για 17η φορά στην καριέρα του (σε 84 εκτελέσεις).

Ο σούπερ σταρ των Καταλανών δεν πτοήθηκε και στο 90’ πήρε το… αίμα του πίσω, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 με εξαιρετική ατομική ενέργεια και πλασέ εντός περιοχής.