21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: «Άλωσε» το «Έτιχαντ» η Γιουβέντους, τριάρα η Σεβίλλη

15/9/2015 23:40
Η Γιουβέντους κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ» και ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την πορεία της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Άνετη νίκη για Σεβίλλη, 3-0 την Γκλάντμπαχ.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ που δεν θα έπρεπε να μετρήσει, η Γιουβέντους έφυγε με τη νίκη (2-1) από την έδρα της Μάντσεστερ Σίτι και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στην Ευρώπη.

Οι «πολίτες» είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος, ωστόσο με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Μπονί στο 32’ από πλεονεκτική θέση, δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά την Γιουβέντους.Οι Ιταλοί, που αγνοούν ακόμα τη νίκη στο πρωτάθλημα, πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, όμως στο 57’ η Σίτι κατάφερε να προηγηθεί με αυτογκόλ του Κιελίνι. Το γκολ βέβαια δεν θα έπρεπε να μετρήσει, καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Κομπανί στον Ιταλό αμυντικό.

Δύο λεπτά μετά το γκολ, ο Μπουφόν κράτησε «ζωντανή» την Γιουβέντους, πραγματοποιώντας διπλή μεγάλη απόκρουση σε σουτ των Στέρλινγκ και Σίλβα. Η «Γηραιά Κυρία» έμεινε στο ματς και στο 70’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κοντινή προβολή του Μάντζουκιτς.

Την μεγάλη ανατροπή ολοκλήρωσε ο Μοράτα στο 81’ με εκπληκτικό σουτ, χαρίζοντας στην Γιουβέντους τη μεγάλη νίκη. Η Σίτι προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, ωστόσο με εξαίρεση ένα ξαφνικό σουτ του Τουρέ που έβγαλε ο Μπουφόν, δεν απείλησε την εστία των πρωταθλητών Ιταλίας.

Τριάρα η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη κέρδισε με 3-0 την Γκλάντμπαχ στην Ανδαλουσία και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ανδαλουσιανοί είχαν δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Βιτόλο και τελικώς προηγήθηκαν στο 47’ με πέναλτι του Γκαμέιρο. Τρία λεπτά μετά, ο Γάλλος εκτέλεσε νέο πέναλτι, ωστόσο αστόχησε και έγινε ο πρώτος παίκτης στη διοργάνωση που σε ένα ματς είχε ένα εύστοχο πέναλτι και ένα στο δοκάρι!

Ο Γκαμέιρο κέρδισε νέο πέναλτι (!) στο 66’ κι αυτή τη φορά, ο Έβερ Μπανέγκα έκανε το 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κονοπλιάνκα στο 84’ με τρομερό γκολ από πλάγια θέση.