21+

21+

Προκριματικά Euro: Κορυφή η Ισπανία, ελπίζει η Ουκρανία

6/9/2015 01:32
Η Ισπανία κέρδισε με 2-0 την Σλοβακία στο Οβιέδο και συγκατοικεί πλέον μαζί της στην κορυφή του 3ου ομίλου. Στο -3 από την πρώτη θέση η Ουκρανία, η οποία κέρδισε με 3-1 την Λευκορωσία.

Στην κορυφή του 3ου ομίλου «σκαρφάλωσε» η Ισπανία μετά τη νίκη της με 2-0 απέναντι στην Σλοβακία. Οι «φούριας ρόχας» έσπασαν το νικηφόρο σερί 9 αγώνων (επίσημα και φιλικά) των Σλοβάκων και συγκατοικούν πλέον μαζί τους στην πρώτη θέση με 18 βαθμούς.Ο Ζόρντι Άλμπα άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό μετά από εξαιρετική ασίστ του Νταβίντ Σίλβα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 31’ ο Ινιέστα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Ντιέγκο Κόστα.

Η Σλοβακία δεν κατάφερε να αντιδράσει και την Τρίτη (8/9) θα υποδεχτεί την Ουκρανία με στόχο να «κλειδώσει» την απευθείας πρόκριση. Φανέλα βασικού πήρε ο Μακ, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, ενώ στο 74’ πέρασε στο ματς ο Σάμπο.

Ελπίζει για απευθείας πρόκριση η Ουκρανία, ιστορική νίκη για Λουξεμβούργο

Η Ουκρανία κέρδισε με 3-1 την Λευκορωσία στο Λβιβ και μείωσε στο -3 τη διαφορά της από την πρώτη θέση, στην οποία ισοβαθμούν Ισπανία και Σλοβακία.

Κράβετς (5’), Γιαρμολένκο (30’) και Κονοπλιάνκα (40’ πεν.) πέτυχαν τα γκολ για τους Ουκρανούς που την Τρίτη (8/9) θα διεκδικήσουν τη νίκη κόντρα στην Σλοβακία ώστε να μπουν για τα καλά στο κόλπο της απευθείας πρόκριση.

Από την άλλη, το Λουξεμβούργο κέρδισε με 1-0 τα Σκόπια στην έδρα του και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά τον Σεπτέμβριο του 2013. Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Τιλ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.