21+

21+

Σαμπιονά: Με το… δεξί η Παρί Σεν Ζερμέν (video)

8/8/2015 00:11
Η Παρί έπαιζε με δέκα παίκτες από το 28’ λόγω αποβολής του Ραμπιό, ωστόσο κέρδισε με 1-0 την Λιλ στο «Πιέρ-Μορουά» και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο Σαμπιονά.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Παρί Σεν Ζερμέν στο νέο πρωτάθλημα. Οι Παριζιάνοι επικράτησαν με 1-0 της Λιλ στο «Πιέρ-Μορουά» και πήραν την πρώτη εκτός έδρας τους νίκη σε πρεμιέρα μετά από 19 χρόνια!

Το παιχνίδι για την ομάδα του Λοράν Μπλαν «στράβωσε» από νωρίς, αφού ο Ραμπιό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 22ο λεπτό για φάουλ στον Κορσιά, αφήνοντας την Παρί με δέκα παίκτες.Η ομάδα του Ερβέ Ρενάρ (ντεμπούτο) δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και η Παρί πήρε το προβάδισμα στο 57’ με ωραίο γκολ του Λούκας Μόουρα. Ματουιντί, Καβάνι και Λούκας άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο τελευταίος νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ενιεάμα, «γράφοντας» το 1-0.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Παρί Σεν Ζερμέν διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Σαμπιονά.