21+

21+

Προκριματικά Euro: Νίκησε και ξέφυγε από την Ελλάδα η Ουγγαρία (video)

13/6/2015 21:06
Με «κεραυνό» του Στίμπερ στο 82’, η Ουγγαρία κέρδισε με 1-0 την Φιλανδία στο Ελσίνκι και δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση πρόκριση για την Εθνική μας ομάδα.

Άσχημα ήταν τα νέα από το Ελσίνκι για την Εθνική μας. Η Ουγγαρία νίκησε με 1-0 την Φινλανδία και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης στον 6ο όμιλο, καθώς ξέφυγε με 7 βαθμούς από την 4η Φινλανδία, ενώ βρίσκεται προσωρινά στο +9 από την Ελλάδα.

Οι Ούγγροι είχαν την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Χραντέσκι κράτησε «όρθιους» τους γηπεδούχους με τις αποκρούσεις του. Η Φινλανδία ανέβασε ρυθμό στην επανάληψη και είχε δύο σημαντικές στιγμές με σουτ του Ερεμένκο (65’) και κεφαλιά του Χετεμάι (66’), ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει.Η Ουγγαρία πήρε ξανά τον έλεγχο, είχε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Σαλάι στο 70’ και στο 82’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ χάρη σε «κεραυνό» του Στίμπερ.

Το 1-0 υπέρ της Ουγγαρίας έμεινε μέχρι το φινάλε, σκορ το οποίο δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό το έργο της Εθνικής μας ομάδας, αφού πλέον οι Ούγγροι βρίσκονται στο +9 από τη «γαλανόλευκη», έχοντας βέβαια παιχνίδι περισσότερο.

Μάλιστα η Ουγγαρία θα αποκτήσει σοβαρές ελπίδες και για τη 2η θέση εφόσον η Β. Ιρλανδία ηττηθεί από τη Ρουμανία.