21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Σώθηκε ο Πανιώνιος, στην 3η θέση ο ΠΑΟΚ

10/5/2015 22:02
Ο Πανιώνιος έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, παρότι έπαιζε από το 69’ με αριθμητικό μειονέκτημα, και κατάφερε να εξασφαλίσει την παραμονή του. Υποχώρησε στην 3η θέση ο «δικέφαλος του Βορρά» που μπαίνει με δύο βαθμούς στα πλει-οφ.

Τη συμμετοχή του στην πρώτη κατηγορία εξασφάλισε ο Πανιώνιος. Σε ένα κακό παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, οι «κυανέρυθροι» έμειναν στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ και γλίτωσαν τον υποβιβασμό σε τετραπλή ισοβαθμία.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε με αρκετές αλλαγές και πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, έχοντας μόλις μια καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με σουτ του Κίτσου που έδιωξε ο Οικονόμου (19’). Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους χώρους και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 42’, με τον Γιάννου να αστοχεί με κεφαλιά λίγο έξω από την μικρή περιοχή.Ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος και στο 61’ φώναξε για πέναλτι για ανατροπή του Χατζηισαϊα από τον Βίτορ. Τρία λεπτά μετά ο Κάτσε έδιωξε στη γραμμή το σουτ του Χατζηισαϊα και στο 69’ ο Σιδηρόπουλος απέβαλε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη τον Τασουλή για διαμαρτυρία.

Οι γηπεδούχοι κλείστηκαν πίσω ώστε να διαφυλάξουν το μηδέν, όμως ο ΠΑΟΚ δεν απείλησε καθόλου. Στα τελευταία λεπτά γινόντουσαν συνεχώς καθυστερήσεις, με αποκορύφωμα τις τρεις μπάλες που βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Το 0-0 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε και ο Πανιώνιος έμεινε στην Σούπερ Λιγκ.

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στην 3η θέση και θα μπει στα πλει-οφ οφ με 2 βαθμούς, όπως και ο Παναθηναϊκός.