21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Ο Αγκουέρο «σφράγισε» τον υποβιβασμό της ΚΠΡ (video)

10/5/2015 17:51
Με τον Αγκουέρο να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 6-0 την ΚΠΡ στο «Έτιχαντ» και την έριξε και μαθηματικά στην Τσάμπιονσιπ..

Επίδειξη δύναμης έκανε απέναντι στην ΚΠΡ η Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» πήραν εμφατική νίκη με 6-0 στο «Έτιχαντ» και διατηρήθηκαν στην 2η θέση με +3 από την Άρσεναλ, που έχει όμως δύο παιχνίδια λιγότερα.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι ήταν ο Σέρχιο Αγκουέρο, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και βρίσκεται μια «ανάσα» από το «χρυσό παπούτσι» της Πρέμιερ Λιγκ. Ο Αργεντινός έφτασε τα 25 γκολ σε 31 παιχνίδια, έχοντας σημειώσει πέντε περισσότερα από τον Χάρι Κέιν, που βρίσκεται στη δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα.Ο Αγκουέρο άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με εξαιρετική ατομική ενέργεια, ενώ στο 32’ ο Κολάροφ «έγραψε» το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Αγκούερο πήρε ξανά τη σκυτάλη στο 50’, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ και στο 65’ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Πέντε λεπτά μετά ο Αργεντινός έδωσε την ασίστ για το γκολ του Μίλνερ, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Σίλβα στο 87’ έπειτα από ωραίο τακουνάκι του Μπόνι.

Με τη νίκη της η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 73 βαθμούς και ξέφυγε προσωρινά με +3 από την 3η Άρσεναλ, που έχει δύο παιχνίδια λιγότερα. Στον αντίποδα η ΚΠΡ έμεινε στους 27 και υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Τσάμπιονσιπ, ακολουθώντας το δρόμο της Μπέρνλι.