21+

21+

Σέριε Α: Η Νάπολι έριξε τριάρα στη Μίλαν (video)

4/5/2015 01:50
Η Μίλαν έμεινε με δέκα παίκτες από το πρώτο λεπτό και δεν άντεξε την πίεση της Νάπολι, η οποία πήρε τη νίκη με 3-0 στο «Σαν Πάολο» χάρη σε τρία γκολ σε διάστημα έξι λεπτών. Χάμσικ (70’), Ιγκουαίν (74’) και Γκαμπιαντίνι (76’) οι σκόρερ των «παρτενοπέι» που βρίσκονται στο -4 από την 3η Λάτσιο.

Για 70 λεπτά η Μίλαν κρατούσε στο μηδέν την Νάπολι, παίζοντας όλο το παιχνίδι αριθμητικό μειονέκτημα, ωστόσο στη συνέχεια κατέρρευσε… Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ πέτυχε τρία γκολ σε έξι λεπτά και πήρε τη νίκη με 3-0 στο «Σαν Πάολο», μειώνοντας στο -4 από την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εφιαλτικό για τους «ροσονέρι» καθώς πριν τη συμπλήρωση ενός λεπτού ο Ντε Σίλιο ανέτρεψε τον Χάμσικ στην περιοχή και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Παρόλα αυτά ο Ντιέγκο Λόπεθ απόκρουσε το πέναλτι του Ιγκουαίν, κρατώντας το 0-0, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, καθώς η Νάπολι δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Μίλαν. Μάλιστα οι «ροσονέρι» θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 39’, ωστόσο η κεφαλιά του Μποναβεντούρα χτύπησε στο δοκάρι του Αντούχαρ.

Στην επανάληψη οι «παρτενοπέι» ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 59’, όταν ο Παλέτα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι σε προσπάθεια να απομακρύνει τη μπάλα σε γύρισμα του Καγιεχόν.

Δύο λεπτά μετά ο Ιντζάγκι έριξε στο παιχνίδι τον Μπονέρα αντί του Μποκέτι και από λάθος του Ιταλού ήρθε το πρώτο γκολ της Νάπολι στο 70ο λεπτό. Ο αμυντικός των φιλοξενούμενων απομάκρυνε λανθασμένα τη μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Χάμσικ και ο Σλοβάκος άνοιξε το σκορ με σουτ εντός περιοχής.

Το γκολ σήμανε την κατάρρευση της Μίλαν, η οποία δέχτηκε ακόμα δύο γκολ σε διάστημα λίγων λεπτών. Στο 74’ ο Ιγκουαίν «έγραψε» το 2-0 με ωραία τελείωμα και δύο λεπτά μετά ο Γκαμπιαντίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα για την Μίλαν, που βρίσκεται στην 10η θέση και στο -5 από την 9η Τορίνο.