21+

21+

Σέριε Α: Απότομη προσγείωση για Νάπολι (video)

1/5/2015 00:28
Τέλος στο σερί τριών νικών της Νάπολι έβαλε η Έμπολι, η οποία νίκησε με 4-2 τους «παρτενοπέι» στο «Κάρλο Καστελάνι» και εξασφάλισε την παραμονή της, ενώ η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ βρέθηκε στο -5 από την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε ένα παιχνίδι με τρία αυτογκόλ (!), η Έμπολι νίκησε με 4-2 την Νάπολι και συνεχίζει να παραμένει αήττητη κόντρα στους «παρτενοπέι» από τον Δεκέμβριο του 1999!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, η οποία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας δεχτεί τρία γκολ. Στο 8ο λεπτό ο Μακαρόνε «έγραψε» το 1-0, πετυχαίνοντας το 10ο φετινό του γκολ, ενώ στο 43’ ο Αντούχαρ έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μπρίτος και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0 των γηπεδούχων.Η Έμπολι πέτυχε και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Σαπονάρα να κάνει το 3-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Νάπολι κατάφερε να μειώσει στο 64’ με αυτογκόλ του Λαουρίνι, ενώ είχε ευκαιρίες με Καγιεχόν, Χάμσικ μια Μάτζιο για να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Αυτό δεν έγινε και στο 81’ ο Αλμπιόλ υπέπεσε στο 3ο αυτογκόλ της βραδιάς, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων στην Έμπολι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Χάμσικ, με την Νάπολι να μένει στο -6 από τη 2η Λάτσιο και στο -5 από την 3η Ρόμα.