21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ακόμα ένα βήμα για τον τίτλο η Μπαρτσελόνα (video)

25/4/2015 19:10
Με γκολ των Νεϊμάρ (17’) και Μέσι (25’), η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 2-0 την Εσπανιόλ στο τοπικό ντέρμπι της Καταλονίας και ξέφυγε προσωρινά με +5 από τη 2η Ρεάλ. Αποβλήθηκε στο 54' ο Άλμπα

Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» έφυγαν με τη νίκη (2-0) από την έδρα της Εσπανιόλ και βρίσκονται προσωρινά στο +5 από τη Ρεάλ που την Κυριακή αντιμετωπίζει τη Θέλτα στο Βίγκο.

Οι «μπλαουγκράνα» «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη χάρη στα γκολ των Νεϊμάρ και Μέσι. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, σκοράροντας από κοντά μετά από γύρισμα του Άλμπα, ενώ στο 25’ ο Αργεντινός άσος διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του μετά από ασίστ του Σουάρες.Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να πετύχει και 3ο γκολ, με τον Νεϊμάρ να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ και στο 55’ ο Άλμπα αποβλήθηκε με δύο κίτρινες στο ίδιο λεπτό για διαμαρτυρία στον διαιτητή.

Ωστόσο το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επηρέασε την ομάδα του Ενρίκε, η οποία κράτησε το 2-0 μέχρι το φινάλε και πήρε τη νίκη που την φέρνει προσωρινά στο +5 από τη 2η θέση.