21+

21+

21+

21+

Κύπελλο Γερμανίας: Στα πέναλτι η Μπάγερν, αποκλεισμός-σοκ για Γκλάντμπαχ (video)

9/4/2015 00:29
Η Μπάγερν έμεινε στο 0-0 με την Λεβερκούζεν σε κανονική διάρκεια και παράταση στη «Μπάι Αρίνα» και χρειάστηκε τα πέναλτι (5-3) για να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Αποκλεισμός-σοκ για Γκλάντμπαχ (1-1, 5-4 στα πέναλτι από Μπίλεφελντ).

Μετά την Ατλέτικο στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, η Λεβερκούζεν αποκλείστηκε σε ακόμα μια διοργάνωση στη διαδικασία των πέναλτι. Οι «ασπιρίνες» το πάλεψαν κόντρα στη Μπάγερν, οδηγώντας το παιχνίδι στη «ρώσικη ρουλέτα» μετά το 0-0 σε 120 λεπτά αγώνα, ωστόσο εκεί οι Βαυαροί πήραν την πρόκριση με 5-3 χάρη στην απόκρουση του Νόιερ στην εκτέλεση του Ντρμιτς.Η Μπάγερν, που έπαιζε χωρίς τους Ρόμπεν, Ριμπερί, Αλάμπα και Σβάινστάιγκερ, είχε την μοναδική κλασσική ευκαιρία στο πρώτο μέρος με σουτ του Μίλερ από την περιοχή που έδιωξε εντυπωσιακά ο Λένο στο 40’.

Στην επανάληψη, οι Βαυαροί κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 60’ με γκολ του Λεβαντόφσκι που ακύρωσε λανθασμένα ο διαιτητής, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Πολωνός επιθετικός δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε τετ-α-τετ με τον Λένο.

Στον αντίποδα, η Λεβερκούζεν είχε μεγάλες ευκαιρίες με τους Μπραντ, Μπέντερ και Μπελαραμπί στις καθυστερήσεις για να πάρει την πρόκριση, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η Μπάγερν είχε τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα, με τον Γκέτσε να αστοχεί εξ’ επαφής στο 98’, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική στιγμή στο 119’ με τον Μπραντ.

Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου η Μπάγερν ευστόχησε σε όλα, ενώ ο Νόιερ απόκρουσε την εκτέλεση του Ντρμιτς, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Η διαδικασία των πέναλτι: Μίλερ 1-0, Ντρμιτς 1-0 (απόκρουση Νόιερ), Λεβαντόφσκι 2-0, Μπέντερ 2-1, Αλόνσο 3-1, Κάστρο 3-2, Γκέτσε 4-2, Τσαλχάνογλου 4-3, Τιάγκο 5-3

Αποκλεισμός-σοκ για Γκλάντμπαχ

Η έκπληξη σημειώθηκε στο Μπίλεφελντ, εκεί όπου η Αρμίνια πέταξε εκτός την Γκλάντμπαχ περνώντας στα πέναλτι (1-1 κ.α, 5-4 πεν.).

Οι γηπεδούχοι, που αγωνίζονται στην 3η κατηγορία, πήραν το προβάδισμα στο 26ο λεπτό με γκολ του Γιούνγκλας. Η Γκλάντμπαχ κατάφερε να απαντήσει στο 36’ με πέναλτι του Κρουζ, ωστόσο δεν μπόρεσε στα υπόλοιπα λεπτά να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να πάρει την πρόκριση.

Το 1-1 δεν άλλαξε στο έξτρα χρόνο της παράτασης και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου η Αρμίνια «σφράγισε» το εισιτήριο με 5-4.