21+

21+

Κύπελλο Ιταλίας: Γιουβέντους για νταμπλ! (video)

7/4/2015 23:46
Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας για 15η φορά στην ιστορία της εξασφάλισε η Γιουβέντους, η οποία κέρδισε με 3-0 την Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», ανατρέποντας το 2-1 του πρώτου αγώνα στο Τορίνο.

Παρά την απουσία του Κάρλος Τέβες, η Γιουβέντους εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Η «Γηραιά Κυρία» επικράτησε με 3-0 της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού.To 2-1 υπέρ της Φιορεντίνα στο Τορίνο έδινε προβάδισμα πρόκρισης στους «βιόλα», ωστόσο η ομάδα του Αλέγκρι ήταν ανώτερη στον επαναληπτικό και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια.

Το σκορ άνοιξε ο Μάτρι στο 21ο λεπτό, «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του, ενώ στο 44’ ο Περέιρα διπλασίασε το προβάδισμα της Γιουβεντους. Η Φιορεντίνα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και είχε καλές στιγμές με Γκόμες (52’) και Σαλάχ (55’), ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει και στο 59’ ο Μπονούτσι «σφράγισε» την πρόκριση για την ομάδα του.

Στο 88’ ο Μοράτα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και θα χάσει τον τελικό, όπως και ο Μαρκίζιο καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Νάπολι ή Λάτσιο θα είναι ο αντίπαλος της Γιουβέντους στον τελικό, εκεί όπου η «Γηραιά Κυρία» θα βρεθεί για 15η φορά με στόχο να κατακτήσει το 10ο Κύπελλο στην ιστορία της και πρώτο μετά από 20 χρόνια!