21+

21+

Μπουντεσλίγκα: Επέστρεψαν στις νίκες Μπάγερν, Βόλφσμπουργκ, βαθμολογική «ανάσα» για Ντόρτμουντ (video)

7/2/2015 21:10
Επέστρεψαν στις νίκες Μπάγερν και Βόλφσμπουργκ, καθώς η πρώτη κέρδισε με 2-0 την Στουτγκάρδη και η δεύτερη επικράτησε με 3-0 της Χόφενχαιμ. Νίκη και για Ντόρτμουντ, η οποία κέρδισε με 3-0 την Φράιμπουργκ και ανέβηκε στην 16η θέση.

Την πρώτη της επίσημη νίκη για το 2015 πήρε η Μπάγερν. Οι Βαυαροί κέρδισαν με 2-0 την Στουτγκάρδη εκτός έδρας και επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές.Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση της στο πρώτο μέρος και κινδύνεψε στο 28’, όταν το σουτ του Σακάι πέρασε ελάχιστα άουτ. Τελικώς στο 41’, ο Ρόμπερν έδωσε τη λύση για τους φιλοξενούμενους, ανοίγοντας το σκορ με τρομερό σουτ που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ούλραιχ.

Στην επανάληψη, ο Αλάμπα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 51’, με το 2-0 να μένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και την Μπάγερν να διατηρεί το +8 από τη δεύτερη θέση.

Επέστρεψαν στις νίκες Βόλφσμπουργκ και Ντόρτμουντ

Επιστροφή στις νίκες και για την Βόλφσμπουργκ. Οι «λύκοι», στο ντεμπούτο του Αντρέ Σούρλε, πήραν τη νίκη με 3-0 κόντρα στη Χόφενχαιμ και διατήρησαν τη διαφορά 8 βαθών από την κορυφή.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντοστ, μετά από σέντρα του Σούρλε, κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στο 28’ ο Ντε Μπρούιν «έγραψε» το 2-0. Ο Σούρλε με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια της φάσης ο Βέλγος άσος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Χόφενχαιμ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στην επανάληψη, με τον Μπενάλιο να κρατάει το μηδέν και στο 84’ ο Ντε Μπρούιν με δεύτερο προσωπικό γκολ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Βαθμολογική «ανάσα» για την Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε με 3-0 της Φράιμπουργκ εκτός έδρας και ξέφυγε, έστω και για ένα βαθμό, από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής για τους Βεστφαλούς ήταν ο Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος έδωσε την ασίστ για το γκολ του Ρόις στο 9ο λεπτό, ενώ ο Γκαμπονέζος με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος (56’, 72’), «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του Κλοπ (στον πάγκο έμεινε ο Παπασταθόπουλος).

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Νταρντάι στον πάγκο της Χέρτας, καθώς οι πρωτευουσιάνοι κέρδισαν με 2-0 στην έδρα της Μάιντς, ενώ ισόπαλο 0-0 έληξε το ματς της Κολωνίας με την Πάντερμπορν.